GeriSağlık Bu basit yöntem ile 10 kadından 4'ü korunabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu basit yöntem ile 10 kadından 4'ü korunabilir

Bu basit yöntem ile 10 kadından 4'ü korunabilir

30 dakikalık egzersiz mucizesi…

İngiliz bilim adamları, rahim kanseri riskini azaltmak için günlük 30 dakikalık egzersizin, bunun yanında diyet ve kahvenin etkili olabileceğini tespit etti.

Imperial Üniversitesi'nce 2007'de bu yana vakalardan toplanan bilgiler ve tanılar eşliğinde yapılan incelemede, rahim kanserinin engellenebilecek bir hastalık olabileceği belirtildi.

Rahim kanserinin İngiltere'de kadınlar arasında en yaygın kanser türlerinden dördüncüsü olduğu tespit edilirken, ülkede her 10 rahim kanseri vakasından 4'ünün engellenebileceği sonucuna ulaşıldı ve kadınlara bazı tavsiyelerde bulunuldu.

Her gün 30 dakika egzersiz

Kadınların her gün yapacakları 30 dakikalık egzersizin bu hastalığın engellenmesini sağlayabileceği kaydedilen çalışmada, sporun yanı sıra diyet ve kahvenin tüketiminin hastalık riskini azaltmada etkili olabileceği ifade edildi.

Çalışmaya dahil olan kadınların sadece yüzde 56'sının haftanın 5 günü 30 dakika egzersiz yaptığı, yüzde 39'unun ise sağlıklı bir kiloda olduğu tespit edildi.

Dünya Kanser Araştırma Fonu daha önce kahvenin rahim kanseri riskini azaltabileceğini belirtmesine rağmen bazı uzmanlar, kahvenin hastalık riskini azaltabileceğine yönelik kanıtların yeterli olmadığını söylüyor.

A.A

False