GeriSağlık Bu antibiyotiğe dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu antibiyotiğe dikkat!

Bu antibiyotiğe dikkat!

Kalp ritmini bozarak ölüme neden oluyor.

Sabah’ın haberine göre; Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu, yaygın kullanılan Zitromax isimli antibiyotiğin, kalp ritmini bozarak ölümlere neden olabileceğini açıkladı.

Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu (FDA), yaygın kullanılan Azitromisin - Zitromax isimli antibiyotiğin kalp ritmini bozarak ölümlere neden olabileceği uyarısında bulundu.

FDA'nın açıklamasında, bu antibiyotiğin kalpteki elektrik aktivitelerinde bozulmalara neden olduğu aktarıldı. Kurum, doktorlara hastalarına antibiyotik önerirken, sağlık durumlarını da dikkate almalarını önerdi.

Zitromax, az sayıda tablet içermesi ve kullanım süresinin kısa olmasından dolayı birçok hasta tarafından tercih edilen yaygın kullanımı olan bir antibiyotik.

ABD'nin Vanderbilt Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda, bronşit ve sinüzit gibi sık görülen enfeksiyonların tedavisinde kullanılan Zitromax isimli ilacın kalp krizine neden olduğunu ortaya koymuştu.

540 bin hasta takip edildi

14 yıl boyunca birçok farklı antibiyotik kullanan 540 bin hastanın sağlık raporları takip edildi. Buna göre, beş gün boyunca Zitromax kullanan hastaların 29'u kalbe bağlı hastalıklarla hayatını kaybetti. Bu rakam, diğer antibiyotikleri kullanan veya hiç kullanmayan insanların ölüm oranının iki katı olarak belirlendi.

False