GeriNasıl Yapılır? Brokoli Kürü Nedir Ve Nasıl Yapılır? Brokoli Kürü Faydaları Ve Tarifi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Brokoli Kürü Nedir Ve Nasıl Yapılır? Brokoli Kürü Faydaları Ve Tarifi

Brokoli Kürü Nedir Ve Nasıl Yapılır? Brokoli Kürü Faydaları Ve Tarifi

Brokoli, ciddi anlamda C vitamini deposudur. Günlük C vitamini eksikliğini gidermeye de çok yardımcı olmaktadır. Brokolinin içerisinde bulunan lifleri ve içerisinde barındırdığı beta kroten denilen maddeler sağlıklı bir bağırsak için en önemli şeylerden biridir. C vitamini yanında A vitamini de içerisinde barındıran bir sebze çeşidi olarak bilinir. Brokoli kürü ise brokoliden yapılan, mevsimsel olarak bulunan brokolilerin ortaya çıkardığı bir kürdür. Çok faydalı ve şifalı olmasının yanı sıra kemik erimesi gibi hastalıklarla da savaştığı bilinmektedir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Brokoli kürü, kilo vermek isteyenler ve formuna dikkat edenlerin, aynı zamanda sağlıklı yaşam için kullanılan bir kürdür. Taze brokolilerden elde edilen bu kür, tam bir vitamin deposudur.

Brokoli Kürü Ne İşe Yarar?

Brokoli kürü pek çok hastalık ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Başta meme kanseri, diğer tüm kanser çeşitlerine karşı koruyucu görev üstlenir. Vücutta meydana gelen iltihaplanmaları da engelleyen bu kür çeşidi, erkeklerde görülen prostat büyümesinin önüne geçer. Günlük A, C gibi olmazsa olmaz vitaminlerin ihtiyacını karşılar. Vücutta meydana gelebilen, özellikle midede ortaya çıkan helicobacter pyloriye karşı savunma ve koruyucu görev yapar. Bunlar haricinde lifli olduğu için eklem ve kasların güçlenmesinde de faydası vardır.

Brokoli Kürü Nasıl Yapılır? Brokoli Kürü Tarifi

Brokoli kürü için öncelikle 2 sus bardağı su ve 200-250 gram brokoliye ihtiyaç vardır. Tencere içerisinde su ve brokolileri aktardıktan sonra tencere kapağını kapatılır. Ocağın altı açılır ve kaynamaya kadar beklenilir. Kaynadıktan 5 dakika daha kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır ve biraz soğumaya bırakılır. Biraz ılık bir hal aldıktan sonra suyu süzülür. Elde edilmiş olan haşlanmış brokoliler bir kenara konur ve suyunu brokoli kürü uygulanması için bardaklara doldurulur.

Brokoli Kürü Faydaları

Brokoli kürünün faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:
1. Kist oluşumunu engellediği bilinen bir gerçektir. Özellikle kadınlarda görülen meme kistinin tedavisinde ve iyileşmesinde bu işlem uygulanır. Kist büyümesini ve vücutta bulunan diğer organlara yayılmasını önlemektedir.
2. Erkeklerde meydana gelen prostat ile ilgili sorunlara çözümdür. Prostatta meydana gelen büyüme ve iltihap gibi sorunların önüne geçer.
3. Mide iltihabını önlediği bilinir. Yemek sonrası meydana gelen hazımsızlık problemi gibi sorunlara bu kür yardımcı olur.
4. Vücutta bulunan hücrelerin yenilenmesini sağlar. Cildi onardığı ve hücredeki hasarları ortadan kaldırdığı bilinir. C vitamini içerdiği bilinen bu kür, uçuk gibi enfeksiyonları da kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırır.
5. Kasların ve kemiklerin gelişmesinde fayda sağlar. İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemikler güçlenir. İleri yaşlarda meydana gelen kemik erimelerinin de önüne geçer.
6. Gözde görme duyusunu güçlendirdiği bilinir. A vitamini içermesinden dolayı gözde oluşabilecek kusurların önüne geçer. Göz içerisinde yer alan retinanın sağlığını korumaktadır. Yaşlılıkta meydana gelebilecek katarakt hastalığının olmaması için önlem alınır.
7. Vücudu toksin ve zararlı maddelerden uzaklaştırır. Brokoli kürü kullanan kişiler idrara sık çıkar. Bu sebepten dolayı da vücuttaki maddelerin uzaklaştırılması sağlanır. İdrar yollarında olan enfeksiyonlar için de bu kür fayda sağlar.
8. Saçların beslenmesinde de faydası vardır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineral sayesinde saçları güçlendirir.
9. Kan akışında düzenlilik sağlar. Kan akışında denge sağladığı bilinir. Bu da tansiyon hastalıklarının önüne geçilmesini sağlar. Kalp sağlığı da korunmuş olur.

Brokoli Kürü Kullanımı

Hazırlanmış olan brokoli kürünü sabah ve akşamları yemek yemeden önce içmek gerekir. 1 hafta boyunca her gün sabah ve akşam içilir. Sonra 1 gün ara verilir ve devamında aynı şekilde 1 hafta uygulanır.

Brokoli Kürü Neye İyi Gelir?

Pek çok şeye faydası vardır. Gör duyusunu iyileştirme, tansiyon hastalığını önleme, saçların bakımı, kan akışını düzenleme gibi vücutta karşılanan pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinir.

False