GeriSağlık Boy Önemlidir Diyorsanız...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boy Önemlidir Diyorsanız...

Boy Önemlidir Diyorsanız...
Abone Olgoogle-news

Boyunun kısalığından şikayet eden ve hala uzayabileceğine dair ümit besleyenler...

Boyunun kısalığından şikayet eden ve hala uzayabileceğine dair ümit besleyenler için uzmanların önemli açıklamaları var.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley, boy uzamasının daha çok genetikle ilgili olduğunun altını çiziyor ve şu önemli bilgileri ekliyor:

“Beslenme şeklimiz ve sporun boyumuzun uzun mu kısa mı olacağı üzerinde çok önemli etkisi var. Anne ve babamız uzunsa, büyük olasılıkla biz de uzun boylu oluruz. Kısa boylu bir anne ve babanın uzun boylu bir çocuğu olması çok nadir bir durumdur. Fakat imkansız bir durum değildir. Büyüme çağında alınan mineral ve kalsiyumdan zengin doğal gıdalar ve yapılan spor özellikle gelişme çağında ki çocukların boylarının uzamasında çok etkilidir."

Beslenme ile alınan kalsiyum ve minerallerin içtiğimiz sudan da alabileceğimizi belirten Dr. Yasemin Bradley, doğal mineralli ve ph değeri yüksek su tüketilmesinin beden sağlığı açısından yararlarının yanı sıra kemik gelişiminde de yararlı olduğunu sözlerine ekledi.

20’ li Yaşlara Kadar Vücuda Yatırım Yapmalı

Boy uzunluğunun iyi beslenmeden başlayarak yapılan spor ve tüketilen doğal mineralli sular ile doğru orantılı olduğunu belirten Dr. Yasemin Bradley, konuyu şu şekilde detaylandırıyor:

“İyi beslenmezsek anne babalarımızın boyuna bile ulaşamayabiliriz. Bizler 20’li yaşlara gelinceye kadar uzamaya devam ederiz. Bu yaşlara kadar kemiklerimize ne kadar kalsiyum depolarsak o kadar iyi! Bir bankada para biriktirir ve sonra çeker gibi; bu yaşlara kadar kemiklerimize ne kadar çok kalsiyum koyarsak sonradan yavaş yavaş buradaki kalsiyumu harcarız. Bu yüzden büyüme çağında kalsiyumdan zengin beslenme çok ama çok önemlidir. Kalsiyumu en fazla bulunduran gıda ise süt ve süt ürünleri… Yani süt, peynir ve yoğurt! Ayrıca kalsiyum yönünden zengin doğal mineralli suyu da eklemeyi unutmayalım.”

Spor, Spor, Spor…

“Spor yaptıkça kaslarımız hareket eder. Kaslarımızın kemiklere tutunduğu yerlerde kemiği iter ve çeker. Yani kemiklerimiz de spor yapmış olur. Böylece daha çok sertleşirler, uzarlar, sağlamlaşırlar.

Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki, boy uzamasında genetik faktörler kadar çevresel ve fiziksel faktörlerinde etkisi büyüktür. Spor yapmak, bol süt ve kalsiyumdan zengin su içmek, yiyecekler yemek boyunuzun daha çok uzamasına yardımcı olur!"

False