GeriÇocuk Sağlığı Boşanmanın sorumlusu çocuklarınız olmamalı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boşanmanın sorumlusu çocuklarınız olmamalı!

Boşanmanın sorumlusu çocuklarınız olmamalı!

Kimse boşanmak için evlenmiyor ancak...

İyi bir boşanma gerçekleşmediğinde çocukların pek çok ruhsal sorun yaşadığını, daha az özgüvenli olduklarını ve ileride ilişki sorunları yaşadıkları biliniyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Levent Soylu boşanmanın çocuk üzerindeki etkisini anlattı.

Kimse boşanmak için evlenmez ancak evliliği kurtarmak mümkün olmadı ya da evlilik terapisi işe yaramadı ise artık hedef iyi bir boşanma olmalıdır. İyi bir boşanma ile boşanmış aile çocuklarının da boşanmamış aile çocukları kadar sağlıklı olacaklarına dair yayınlar bulunur.

İyi boşanma prensipleri;

 1. Çocuk bağlı olduğu ebeveynde kalmalı (çok büyük oranda anne).
 2. Giden taraf görme ve iletişim konusunda istikrarlı olmalı.
 3. Boşanan eşler sitem, öfke gücenme gibi duyguları çocuk üzerinden yaşamamalı.
 4. Eşlerin anne - baba ve diğer akrabaları da boşanma konusunda eğitilmeli, örneğin arkadan negatif konuşmanın çocukları ne kadar yaralayabileceği onlara anlatılmalı.
 5. Boşanma rahat ve kararlı bir biçimde konuşulmalı, çocuklara bu durumdan kesinlikle sorumlu olmadıkları anlatılmalı ve çocuğa anne - babalığın ortak bir biçimde sürdürüleceği vurgulanmalı.
 6. Özel günlere (okul gösterisi gibi) eski eşler mümkünse ortak katılmalı.
 7. Alacağınız 1 seans boşanma danışmanlığı çocuğunuzun kaderini dolayısı ile sizin mutluluğunuzu pozitif yönde çok değiştirecektir.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Levent Soylu

Boşanmanın sorumlusu çocuklarınız olmamalı

False