GeriSağlık Boşandıktan sonra kendinize zaman verin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boşandıktan sonra kendinize zaman verin

Boşandıktan sonra kendinize zaman verin
Abone Olgoogle-news

Boşanma sonrası eski eş ile sağlıklı bir ilişki kurmak için...

Boşanma gerçekleştiğinde, evliliğin getirdiği yasal sorumluluklardan da beraat etmiş olunuyor ancak bazen duygular boşanmaya eşlik edemeyebiliyor. Peki, bundan sonra nasıl devam edilmeli? Psikolog Selen Sarıoğlu, boşanma sonrası eski ile ilişkinin nasıl sürdülmesi gerektiğini anlattı.

Boşanma istenilen bir durum olsa bile çoğu zaman “kayıplar” oluyor; zaman, çocuk, eş, ev, alışkanlıklar, eşyalar, duygular gibi. Bu süreçte acıya saygı duyulmalı ve yas sürecinin atlatılması beklenmelidir. Bu süre zorlayıcı geçiyorsa mutlaka bir uzmandan destek alınmalı ve gidenin yeri doldurulmaya çalışılmamalı.

Kişi bu süreçte pişmanlık, suçluluk gibi duygular yaşayabilir ve bunu eski eşe yansıtabilir. ”Bütün hata benimdi” ya da “senin yüzünden bu hale geldik” gibi… Ancak bu ne biten ilişkiye fayda sağlar ne de eski eşle kurulan yeni ilişkiye.

Olumsuz duygularınızı özgürleştirin

Boşanma sürecinde ya da öncesinde sahip olunan olumsuz duygular, boşanma sonrasında kişiye eşlik edebilir. Bu durum farkında olunmadan kişinin hayatındaki diğer ilişkilerini, eski eş ile devam eden yeni ilişkilerini etkileyebilir. Olumsuz duygular ne kişiyi ne de çevredeki insanlar bunun bedelini ödemek zorundadır. Bu sebeple kişi olumsuz duygularını gerekirse bir uzman desteği ile özgür bırakarak hayata devam etmelidir.

Kendinize zaman verin

Yaşanılan olumsuz duyguların çoğu, eğer kriz yaşanmamışsa bir anda oluşamaz. Sevginizin, aşkınızın bir anda oluşmadığı gibi olumsuz duygular da zaman içinde pekişir ve olumluları ile yer değiştirir. Bu sebeple öfkenin, nefretin, kırgınlığın geçmesi için kişi kendine zaman vermeli ve hazır olduğu anda eski eşiyle görüşmeli.

Boşanma sonrasında eski eşler bir araya geldiklerinde, geçmişi birbirine hatırlatırsa bugünü yaşayamazlar. Bunun yeni ilişkiye katacak olumlu bir davranış değildir. Yaşananlardan öğrenilen deneyimler akılda tutulup “şimdi” yaşanmalıdır.

Anne- baba olduğunuzu unutmayın!

Resmiyette boşanma karı-koca arasında gerçekleşir. Hiçbir mahkeme aynı zamanda da anne-babalık görevinden boşamaz kişileri. Kişilerin birbirine hissettiği olumsuz duyguların bedeli çocuğa ödetilmemeli, kişiler çocuklarına kendi taşıdıkları olumsuz duyguların mirasını bırakmamalı. Bir araya gelindiğinde çocuğun annesi ve babası olarak bir araya gelinmeli ve olumlu anılar çocuğa miras bırakılmalıdır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle