GeriEtkinlikler Bodrum’da Ayşegül Öneren Rüzgarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bodrum’da Ayşegül Öneren Rüzgarı

Bodrum’da Ayşegül Öneren Rüzgarı
Abone Olgoogle-news

Ayşegül Öneren’in sergisi 1-15 Ekim tarihleri arasında Bodrum İdart Sanat Galerisi’nde.

Kurt Zein’in atölyesine uzun yıllar devam eden sanatçı Ayşegül Öneren’in sergisi 1-15 Ekim tarihleri arasında Bodrum İdart Sanat Galerisi’nde.

1987-1992 yılları arasında Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde sanat eğitimi gören sanatçı Ayşegül Öneren, iki sene Salzburg Yaz Akademisi’nde gravür ve resim sınıflarına katılır. Viyana’daki sanat eğitimini tamamladıktan sonra yurda dönen sanatçı, burada sanat çalışmalarını sürdürür. Bir yandan da uluslararası organizasyonlarda çalışmalar yapmaya devam eder. Bunlardan biri 1995 yılında Edinburgh Festivali’nde, sanat ve bilim üzerine yaptığı çalışmadır. Bir arkadaşıyla ortaklaşa yürüttüğü bu çalışmada, daha önceki çalışmalarına paralel olarak, bilim ve sanatın ortaklığı konusunda biraz daha derine iner.

Bilinç ve bilinçaltını resimlerinde bütünleyen sanatçı, imgeyi kurgusal ve çok daha az rastlantısal bir dille kendi biçiminden uzaklaştırarak yeniden biçimlendirir. Aslında sanatçının kaygısı, maddenin biçimini işlemekten daha çok, sınırsız bir dünyayı yakalayabilmektir. Kendi deyişiyle, resmi tuvalin sınırlarının dışına çıkararak, aklın sınırlarını resimsel olanda da genişletmek istemektedir. Belki de eşyaların çevrelediği aklı, yeniden doğa ile buluşturmak ister. Akıl doğada çok daha üretken ve sınırsızdır. Ancak modern dünya aklı kendi güdümüne almaktadır. Sanatçı bu güdümden uzaklaşıp, sanatını sınırsız bir evrenin resimsel yansıması olarak oluşturmaktadır. Felsefe ve matematik disiplinlerinden faydalanan sanatçı, resimlerini yaptığı bu bilimsel çalışmalar ile destekler.

Bodrum’da Ayşegül Öneren Rüzgarı

1986 yılında İstanbul Bilsak’da Gravür dersleri veren sanatçının, ülkemizdeki ilk kişisel sergisi de bir gravür sergisi olur. 1988 yılında, sanatçının önerisiyle Ayasofya Müzesi’nde bir galeri oluşturulur ve sanatçı Ayasofya’da yaptığı resimleri sergiler. Sanatçı, 1988-2006 yılları arasında Viyana, Ankara, İzmir, Muğla ve İstanbul’da kişisel sergiler açar. 

Sanatçının Bodrum’daki ilk kişisel sergisi 1-15 Ekim tarihleri arasında İdart Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Sergi, 15 Ekim’e kadar her gün saat 11.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

İdart Sanat Galerisi
Cumhuriyet Caddesi (Barlar Sokağı) No:37/4 Bodrum
0252 313 22 85 

False