GeriÇocuk Sağlığı Birçok hastalığın temelinde bu hatalar yatıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Birçok hastalığın temelinde bu hatalar yatıyor

Birçok hastalığın temelinde bu hatalar yatıyor

Çocuk gelişiminde ezber bozan açıklamalar...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özer Pala, yıllardır doğru bilinen bilgilerin yanlış olduğunu, bu yanlışların düzeltilmediği takdirde gelecek nesillerin sağlıklı gelişimlerinin mümkün olmadığını söyledi. Prof. Dr. Özer Pala, çocuk gelişimiyle ilgili ezber bozan şu çarpıcı açıklamaları yaptı.

Probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirir!

Sezaryen veya prematüre doğan çocuklarla normal doğan çocukların bağışıklık sistemleri çok farklılık gösterir. Bunun başlıca nedeni; çocuğun doğum kanalında anneden aldığı, vücuda yarar sağlayacak olan mikropları zamanla bağırsakta tutup koruyuculuk sağlamasıdır. Erken doğan ve küveze konan bebeklerin, anneyle teması olmadığı için çevredeki değişik mikroplar 'normal bağırsak florası' denilen koruyucu mikropların gelişmesini etkilediği için bağışıklık sisteminin geç gelişmesine sebep olur. Probiyotiklerin önemi işte burada ön plana çıkar. Çünkü probiyotikler, bağırsak sistemini korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğal prebiyotik veya dışarıdan alınan takviyelerle bu dengeyi tekrar kurmak gerekir.

İnek sütünün 4 zararı

1* İnek sütündeki kalsiyum bağırsaktan emilmez

Genetik diyabetli çocuklar ne kadar erken ek gıda ve inek sütü alırsa o kadar erken diyabet ortaya çıkar. Hazır mamadan ziyade bu işi yapan faktör inek sütüdür. İnek sütündeki kalsiyum bağırsaktan emilmez. Kalsiyum fosfor oranı bire birdir bunun emilebilmesi için 2'ye 1 olması gerekir.

2* İnek sütü kemik erimesi yapar

Anne sütü en güzel kalsiyum kaynağıdır. İnek sütünden yeterince kalsiyum sağlayamazsınız, erişkinlerde kemik erimesi olmasın diye verilen inek sütü kemik erimesi yapar.

Kalsiyum almak için mutlaka süt içmek gerekmez. Maydanoz, badem, brokoli, süt ürünlerinden çökelek, peynirde de kalsiyum var.

3* İnek sütü damar sertliğine zemin hazırlar

İnek sütü yerine keçi sütü almak daha yararlıdır. Keçi sütündeki kalsiyum, vücut için daha yararlıdır. Keçi sütündeki yağlar damar sertliğine daha az yatkınlık gösterir. Halbuki inek sütü daha ilk günden başlayarak damar sertliğine zemin hazırlar.

4* Süt içen çocuklar hiperaktif olur

Süt bağırsaktan demir ve çinko eğilimini engeller. Süt içen çocuklar hiperaktif olur. Bu çocuklar yerlerinde oturamazlar. Davranış bozukluğunun bir numaralı sebepleri arasında süt gelir.

Süt yerine yoğurt tüketin!

Süt yerine yoğurt tüketilmelidir. Ancak yoğurt, günlük sütten değil çarşı sütünden yapılmalıdır. UHF'lı süt kesinlikle kullanılmamalıdır. Yoğurt kaplarına dikkat edilmesi gerekir, bazılarının altında 6 numara var. 6-7 numara Bisfonel-A açısından yoğun olduğu için zararlıdır.

Portakal suyu metabolik sendromu tetikler

Günlük C vitamini ihtiyacı 50 mg kadardır. Fazla alındığında bağırsakların düzenini bozabilir, zamanla böbrek taşı oluşabilir. Portakal suyundaki fruktoz; Metabolik Sendrom denilen yağlanmayı, şeker hastalığı, kan yağlarının artmasını, ilerde tansiyon oluşmasını sağlayacak ana faktörlerden biridir. Kısa bir süre öncesine kadar sadece erkeklerde görülen GUT hastalığının bir numaralı sebebi portakal suyudur.

Normal yenilen her yeşillikte C vitamini vardır. Çok fazla C vitaminine ihtiyaç yoktur. Her şeyin fazlası zarar. Bir portakal suyuna kaç tane portakal sıkılırsa, sıkılan portakal kadar fruktoz karaciğerde yağlanmaya sebep olur.

Bisfonel A: Zehir

Bisfonel A 7 numara ile gösterilir. Özellikle su bidonlarında görülür. Plastiğin sertliğini sağlayan bir maddedir ama zehirdir. Kan yağlarını artırır, karaciğeri yağlandırır, insülin direncini artırır, hamilerde çocuğun cinsiyetini etkiler, erkek çocuklarda göğüs büyümesine yol açar, kişiliğini etkiler, kız çocuklarda erken erkek çocuklarda ise geç ergenlik oluşmasına sebep olur. 5 numaranın dışındakilerin mümkün olduğunca kullanılmaması gerekir.

Anne sütünün değeri bilinmiyor

Anne sütü, altın değerindedir ama kıymeti bilinmiyor. Annenin sütü az geldiğinde hemen bir kutu mama veya ek gıdalar verilerek bebeğin bağırsak florası bozuluyor. Bu da bebeğin alerjik olmasını, ailede genetik olarak şeker hastalığı varsa şeker hastalığına yatkınlığı artırıyor. 

False