GeriEtkinlikler “Bir Ses Böler Geceyi” tarihle yüzleştiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Bir Ses Böler Geceyi” tarihle yüzleştiriyor

“Bir Ses Böler Geceyi” tarihle yüzleştiriyor

Sadece inançla yaşanır mı?

Ahmet Ümit’in “Bir ses böler geceyi" adlı romanından esinlenerek yapılan filmin yönetmenliğini Ersan Arsever yapıyor. Cem Davran ve Merve Dizdar'ın başrollerini paylaştığı film vizyonda!

Filmin konusu

Sadece inançla yaşanır mı?

Film bir kazayla başlar; üniversitede araştırma görevlisi Süha’nın arabasıyla bir köy mezarlığının duvarına çarpmasıyla... Gök yarılmışçasına yağmur yağmaktadır, Süha gecenin içinden geçen bir tabut görür, frene basar... Gözlerini açtığında bir köy mezarlığındadır... Kendini mezar taşlarının arasında bulan Süha, boş bir mezardan geçmiş yaşamına doğru ilginç bir yolculuğa çıkacaktır. Mistik, gizemli ve gerilim yüklü bir yolculuk.

Bu yolculukta, boş mezarın ölüsü Alevi genci İsmail, kendini arayan Süha’ya rehber olacaktır. İsmail’in yaşamı Süha için bir aynadır. O aynada Türkiye’nin yakın tarihini, 12 Eylül Darbesi’nin öncesini, darbe dönemini ve sonrasını görecektir. Ve o fırtınalar içinde kendi gençliğini.

İsmail ise başlı başına inancın simgesidir. Gündelik yaşamın verdikleriyle yetinmeyen bir insan. Görünenin arkasındaki sıra erişmeye çalışan bir idealist. Bu sırra erişmeye çalışırken sırlara karışan bir inanç insanı...

Süha ile İsmayil’in farklı iki ömür serüveni, aynı arayışta hemhal olup, birbirine karışacaktır. Arayış, bilinmeyene değil, saf olana, güzele olana, iyi olanadır. Ki bu yolculuğun başladığı yerde de, yolda da, sona erdiği noktada da insandan başkası yoktur. Korkuları, cesareti, yanlışlığı, acizliği ve kahramanlığıyla insan. Çünkü, önemli olan yol değil, yolculuktur.

Sona eren yol, insanın varlığı değil, o mecradaki yolculuğudur. Yol aktığı sürece inanç da vardır. Kaybolan inançlar, yitirilen idealler, korkulardan, aşklardan, umutlardan yeniden doğacaktır. Çünkü insan yaşadıkça umut kaybolmaz.

BİR SES BÖLER GECEYİ FİLM FRAGMANI

[video=hurriyetaile_video/birsesbolergeceyifilmfragmani.flv]

False