GeriÇocuk Sağlığı “Bilgisayarım Olmadan Asla!”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Bilgisayarım Olmadan Asla!”

“Bilgisayarım Olmadan Asla!”
Abone Olgoogle-news

Teknolojinin çocuk gelişimindeki rolü nedir?

Özellikle son bir kaç yıldır, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde hızla yayılan bir teknoloji çılgınlığı yaşanmakta ve giderek etkisini arttırmaktadır. İmkanları elverdiği ölçüde çocukların elinden laptoplar, cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve daha sayamadığımız bir çok teknolojik alet düşmez oldu ... Peki ama neden çocuklar eski dönemlere nazaran teknolojiye bu kadar bağımlı dersiniz? Gelin hep birlikte Uzman Klinik Psikolog Göksu Telmaç ile kendi çocukluğumuza bir yolculuk yapalım ve sorumuzun cevabına yanıt bulmaya çalışalım.

Çocukluğunuz nasıl geçti? Gün içerisinde neler yapardınız hatırlıyor musunuz? 

Önce kahvaltı sonra halının üstünde oyun, oradan apartmanın aşağısında, mahallede arkadaşlarla evcilik, futbol, ajancılık… Annenizin diretmesiyle öğle yemeği ve uykusu. Değilse akşam ezanına kadar dışarıda kan ter içerisinde koştur dur. Eve gel, kirden çamurdan arın, yemek ye babayla oyna, hop yatağa. Tatlı rüyalar…

Kaç saat televizyon izlerdiniz, bilgisayarınız var mıydı, play station’ınız olmadan arabaya biner miydiniz, restorana gider miydiniz? Şimdiki çocuklar gibi değil miydiniz? Sizin çocukluğunuz ile onun yaşadığı süreç arasında onlarca fark var değil mi?

Sizin tek bir televizyon kanalınız vardı, şimdi onun onlarca çocuk kanalı seçeneği var. Siz belki de lisede ya da üniversitede bilgisayarla tanıştınız o üç yaşından bile önce bilgisayar oyunlarını açmaya başladı.

Sizin içinden geçmediğiniz bu süreçte dikkatli olmak gereken önemli noktalar var.

Bunlardan ilki “Bilgisayar, ipad ve televizyon çocuk gelişiminde hiç mi fayda sağlamaz?” sorusudur.

Bilgisayar ve televizyondaki bazı eğitici görüntü ve programlar çocuğun dil bilişsel becerilerine katkı sağlayabilir. Onun rol model alacağı eğitsel çizgi film kahramanlarından faydalanmasını da.

Ancak bu katkılar anne baba ve bakım verenlerin de verebileceği şeylerdir. Gelişimsel oyunlar, konuşma kartları, masallar, sürekli etkin bir iletişim, kaliteli zaman geçirme ve kreş eğitimi ile dil bilişsel ve psiko-sosyal gelişim sorunsuz ilerleyecektir.

iPad, günümüzde çok tercih edilen teknolojik bir yenilik. Kolay taşınması ve kullanımı, görselliği ile herkes tarafından cazip bulunuyor. Ayrıca çocuklar bile müzik, internet kullanımını kolaylaştıran bu cihazı çok seviyor.

Faydalanıyorlar mı? Bence evet.

Ülkemizde de giderek yaygınlaşan araştırmaya yönelik eğitim sistemi, amacına uygun kullanıldığında çocuğun araştırmacı ve deneyci kimliğini geliştirecektir.

İnternetten ve pek çok kaynaktan bilgi edinerek düşünme becerilerini ve yaratıcılığı arttırmak amaçlanmaktadır. Bilim insanlarının hayatı kolaylaştırmak adına keşfettikleri teknolojik yenilikler elbette ki hepimiz üzerinde faydalar sağlayacaktır.

False