GeriSağlık Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin!

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin!
Abone Olgoogle-news

8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü'de önemli uyarılar...

Pembe Hanım Derneği Başkanı Nevval Sevindi, 8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü kapsamında açıklamalar yaptı. Dünya genelinde her yıl 250 bin kadına yumurtalık kanseri teşhisi konduğunu ve bu kadınlardan 140 bininin hayatını kaybettiğini söyleyen Sevindi, kanser riskini azaltmak için önerilerde bulundu.

Nevval Sevindi, sağlıklı gıda seçimleri ve beslenme alışkanlıklarının, kanser gibi hastalıklarda ciddi risk azaltma fonksiyonuna sahip olduğunu belirterek, yemekleri hazırlama biçiminde yapılacak basit değişiklikler ve sağlıklı gıda seçimleriyle kanser riskinin azaltılabileceğini bildirdi.

Kanser riskini azaltmak için kadınlara sağlıklı beslenmeye özen göstermeleri çağrısında bulunan Sevindi, yumurtalık kanserinde farkındalık yaratmak ve bilinirliğini artırmak amacıyla kadınları bilgilendirmeye çalıştıklarını vurguladı.
Anneler Günü yaklaşırken, anneleri ve anne olmak isteyen kadınları, bu konuda duyarlı ve bilinçli olmaya davet eden Sevindi, şu ifadeleri kullandı:

"Erken tanı çok kritik bir rol oynuyor. O yüzden bu konuyu kesinlikle ihmal etmemeli, düzenli taramalardan geçmeli, erken tanıya dönük olarak ilgili sağlık kurumlarına başvurmalıyız. Erken tanıyı sürdürmek konusunda çaba sarf etmeliyiz. Erken teşhis kadar risk azaltıcı önlemler de hayati öneme sahip. Sağlıklı gıda seçimleri ve beslenme alışkanlıkları, hayatımızın tüm evrelerinde önem taşıyor. Kanser gibi hastalıklarda ise çok ciddi risk azaltma fonksiyonuna sahip. Yemekleri hazırlama biçiminde yapacağımız basit değişiklikler ve sağlıklı gıda seçimleriyle kanser riskini azaltabiliriz."

Kadınları, bu konuda duyarlı olmaya davet eden Sevindi, dernek olarak, "Sağlıklı Mutfak, Sağlıklı Yaşamak" adıyla sağlığa katkısı olan yiyecekler ve beslenme önerilerini içeren bir broşür hazırladıklarını ve bunları hastanelerde dağıtacaklarını kaydetti.

AA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle