GeriÇocuk Beslenmesi Beslenme alışkanlığı aileden geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beslenme alışkanlığı aileden geliyor

Beslenme alışkanlığı aileden geliyor
Abone Olgoogle-news

Yanlış beslenme, çocukların sağlığını bozuyor.

Çocuklar beslenme alışkanlıklarını büyük ölçüde ailelerinden kazanıyor. Bağışıklık sistemi başta olmak üzere, sağlığı doğrudan etkileyen beslenme alışkanlıkları, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri üzerinde de büyük etkilere sahip... Yanlış beslenmenin sağlık üzerindeki etkileri ve doğru beslenmenin nasıl olması gerektiği konusunda Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Yılmaz önerilerini paylaşıyor.

Günümüzde pek çok anne ve baba, çocuklarının okuldaki motivasyonunu ve enerjisini artırdığı düşüncesiyle, çocuklarının beslenme çantasına yüksek kalorili, tatlı yiyecek ve içecekler koyuyor. Yanlış beslenme alışkanlıklarında başı çeken ve çocukların yanından ayırmadığı yiyecek ve içeceklere; kek, poğaça, meyve suyu, gazlı içecekler, çikolata, kurabiye, yağlı ve kaşarlı tost örnek olarak verilebilir.

Obezite kadar zayıflık da zararlı!

Obezite sebebiyle şeker hastalığı, kalp – damar rahatsızlıkları, depresyon gibi ciddi sağlık sorunlarıyla erken yaşta boğuşmak zorunda kalan çocuklar, zihinsel ve fiziksel gelişimlerini de olması gerektiği gibi tamamlayamamaktadırlar. Ayrıca, en az obezite kadar zararlı olan zayıflık, kemik ve dişlerde yapısal bozukluklar ve demir yetersizliği gibi sorunların yanlış beslenme ile doğrudan ilgisi bulunmaktadır.

Çocuklarını obezite ve yanlış beslenmeden korumak için anne ve babalara bazı görevler düşüyor. Öncelikle anne ve babaların, çocuklarının günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamalarına engel olmaları gerekiyor. Sebze, meyve, balık, kırmızı et ve baklagillerden oluşan zengin bir beslenme şekli de sağlık sorunlarını çocuklardan uzaklaştırmak konusunda anne ve babalara yol gösterici olacaktır.

Çocuklarda doğru beslenme nasıl olmalı?

Kızartma, abur cubur, fast food ve gazlı içeceklerin insan sağlığı ve özellikle de çocuklar üzerinde büyük zararları olduğu uzun zamandır tüm dünya gündemini meşgul eden bir gerçek.

Fakat bu konuda, ailelerin bazı yanlış davranışlarının da büyük etkisi bulunuyor. Örneğin; çocuğundan tatlıyı uzaklaştırdığında, çocuğun motivasyon ve enerjisinin azalabileceği, okulda çocuğun başka çocuklar yanında yiyeceklere özenmemesi için beslenme çantası menüsünün zengin ve yüksek kalorili tutulması, çocuğun bol bol yemek yiyip, içerek büyüyeceği gibi yanlış düşünce biçimleri anne babaların en sık yanılgıya düştükleri konular olarak biliniyor.

Sağlıklı kemik ve diş gelişimi için çocukların günde 1 kibrit kutusu kadar peynir, en az 2 su bardağı süt tüketmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra; et, balık, yumurta, tavuk ve kuru baklagillerden de çocukların mutlaka yemesi gerekiyor. Anneler ayrıca mutfaklarından kızartma, açıkta satılan yiyecek, krema, bol şekerli gıdaları uzak tutarak da çocuklarının bağışıklık sistemini korumak konusunda büyük bir adım atmış olacaklar. 

False