GeriSağlık Benler cilt kanserinin habercisi olabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Benler cilt kanserinin habercisi olabilir

Benler cilt kanserinin habercisi olabilir
Abone Olgoogle-news

Sağ kolunda 11'den fazla ben olanlar dikkat!

Araştırmada, kolunda 11'den fazla ben bulunan kişilerde cilt kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğu ileri sürüldü.

"British Journal of Dermatology" dergisinde yayımlanan çalışma, vücudunda 100'den fazla ben olan kişilerin cilt kanserine yakalanma riskinin normalden beş kat fazla olduğunu ortaya çıkardı.

CİLT KANSERİ BEN SAYISIYLA BAĞLANTILI

King's College London araştırmacıları tarafından yapılan araştırmaya 3 bin ikiz katıldı. Araştırmacılar, ikiz kadınları 8 yıl boyunca gözleyerek cilt tipleri, çilleri ve benleriyle ilgili bilgi topladı. Bilgiler, cilt kanserinin bir türü olan melanom teşhisi konulan 400 erkek ve kadından elde edilen veriyle karşılaştırıldı.

Sağ koldaki benlerin sayısının vücuttaki bütün benlerin göstergesi olduğunu ortaya çıkaran araştırmacılar, cilt kanseri riskinin hastanın sahip olduğu ben sayısıyla bağlantılı olduğunu belirledi.

Benler cilt kanserinin habercisi olabilir

SAĞ KOLUNDA 11’DEN FAZLA BEN OLANLARDA…

Buna göre sağ kolunda 7'den fazla ben olanların cilt kansere yakalanma riski, bütün vücudunda 50'den fazla ben olanlardan dokuz kat fazla. Sağ kolunda 11'den fazla ben olanlarda ise cilt kanseri görülme olasılığı, vücudunda toplam 100 ben olanlardan daha yüksek.

Kimyasal maddeler, ultraviyole ışınları ve sigara tüketimi gibi etkenlerin cilt kanserine neden olduğu sanılıyor. Cilde rengini veren melanosit hücrelerinde görülen melanom, cilt kanserine bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 75'ine yol açıyor.

AA

BENLERDEKİ BU 5 DEĞİŞİME DİKKAT!

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle