GeriSağlık Bel fıtığında yeni narkozsuz ameliyat dönemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bel fıtığında yeni narkozsuz ameliyat dönemi

Bel fıtığında yeni narkozsuz ameliyat dönemi

Son günlerde çok konuşulan ve tercih edilen yöntem!

Narkozsuz ve uyanık yapılan Epiduroskopi işlemi son günlerde çok konuşulan ve tercih edilen yöntem.Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Akşan bel fıtığında yeni narkozsuz ameliyatın detaylarından bahsetti.

Epiduroskopi nedir?

Ucu her yönde hareket edebilen bir endoskop ile kuyruk sokumunun altından omurga içine kateter ile girilerek omurilik dış kısmının incelenmesidir. Epidural kanalın gözlemlenmesidir. Epiduroskopide özellikle bel fıtığında taşan fıtık parçaları lazer yöntemi ile yakılarak ya da mekanik yolla alınabilir. Ayrıca sinir kökü yapışıklıkları mekanik olarak temizlenebilir ve sinir kökünde ödem için steroid ve ağrı kesici ajanlar verilebilir.

Bel fıtığında yeni narkozsuz ameliyat dönemi

Epiduroskopi kimlere uygulanır?

Uzun süreden beri bel ağrısı çeken kanal daralması bel fıtığı olan; ilaç tedavisi ve fizik tedavisinden fayda görmemiş hastalara uygulanabilir. Ayrıca daha önce bel fıtığı ameliyatı geçirmiş yapışıklık olmuş, omurgaya platin takılmış ancak ağrıları geçmemiş hastalara rahatlıkla uygulanabilir. Her yaşa uygulanabilir.

Daha önce bel fıtığı ameliyatı olmuş hastalar ne yapmalı?

Daha önce ameliyat olmuş, platin takılmış ancak ağrıları geçmemiş hastalarda ilaçlı MRG (Magnetic Resonance) çekiyoruz. Yapışıklık ve daralma tespit edersek Epiduroskopi uyguluyoruz.

 

Bel fıtığında yeni narkozsuz ameliyat dönemi
 

Girişim nereden uygulanıyor?

EPİDUROSKOPİ YAPTIĞIMIZ HASTALARIMIZA DİKİŞ ATMIYORUZ

Kuyruk sokumunun altında doğal bir delik mevcut. Buradan rahatlıkla giriliyor acısız bir şekilde işlem ortalama 10 dakikada sonlanıyor. Genel anestezi ya da spinal anestezi olmadan narkozsuz uyanık yapılan bir yöntemdir. Hasta yatağından on­onbeş dakika istirahat ettikten sonra arabası ile evine dönebilir. Biz Epiduroskopi yaptığımız hastalarımıza dikiş atmıyoruz. Ertesi sabah hasta rahatlıkla banyo yapıp hayatına kaldığı yerden geri dönebilir.

Bel Fıtığında yeni ameliyat dönemi:

Narkoz yok, dikiş yok, İşgücü kaybı yok. Narkozsuz ve uyanık yapılan Epiduroskopi işlemi son günlerde çok konuşulan ve tercih edilen yöntem. Sinir ve damar yaralanma riskinin çok düşük olması ayrıca tercih nedenidir.

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Akşan 

False