GeriHamilelikte Sağlık Bedeniniz hamileliğe hazır mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bedeniniz hamileliğe hazır mı?

Bedeniniz hamileliğe hazır mı?
Abone Olgoogle-news

Vücudunuzu hamileliğe 5 adımda hazırlayın.

Vücudunuzu hamileliğe 5 adımda hazırlayın.

Hamileliğinizi önceden planladıysanız çok şanslısınız çünkü hazırlıksız yakalanılan her ekonomik kriz gibi gebe kalmak da sizi sarsabilir.

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için ruhen ve bedenen hazır olmanız gerekir. Sağlıklı yaşamın temeli, doğru beslenmedir. Öyleyse sorunsuz bir gebelik geçirmenizin ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenizin birinci şartı da sağlıklı beslenmedir.

Şimdi sıra sizde aşağıdaki adımları izleyerek kendinizi değerlendirin. Her adımda, yaptıklarınızı ve önerilerimi karşılaştırın ve değişime hazırlanın.

1. Adım: Kaç kilosunuz?

Gebelik döneminizin sorunsuz geçmesi, sizin ideal kiloda olmanızla doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle önceliğiniz ideal kilonuza ulaşmak olmalı. Aksi halde gebeliğiniz süresince birçok risk faktörü kapınızı çalabilir. Bunlardan en önemlileri; düşük doğum riski ve sakat çocuk dünyaya getirme olasılığıdır. Erken doğum, aşırı kilolu veya çok zayıf annelerde daha çok görülür.

İdeal kilonuzu hesaplayın

Beden kitle indeksi (BKİ) ve bel kalça oranınızı (BKO) tespit ederek zayıf mı, şişman mı yoksa normal kiloda mı olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

BKİ=kilo/boy2

Siz de kendinizi değerlendirin ve gebeliğe hazırlandığınız şu günlerde, ideal kilonuza ulaşmaya gayret edin. Kilo eksiğiniz ya da fazlanız, 8 kilodan fazlaysa mutlaka bir diyetisyenden yardım almaya başlayın.

2. Adım: Nasıl beslenmelisiniz?

Doğru beslenebilmek için en az 3–4 günlük beslenme günlüğü tutun. Bu günlüğe yediklerinizi ayrıntısıyla not edin. Günde kaç saat uyuduğunuzu, kaç saat ayakta iş yaptığınızı, kaç bardak su, çay, kahve gibi içecekler içtiğinizi, kaç saat oturarak çalıştığınızı ve dinlendiğinizi de not almayı ihmal etmeyin. Çünkü bunlar sizin sürekli alışkanlıklarınızdır ve beslenme düzeninizi, bunlardan yola çıkarak ayarlarsanız.

Günlük besin harcamanızı, yorumlamayı öğrenin. Hangi besinleri aşırı tükettiğinizin, hangi besinlerden yeterince vitamin aldığınızın veya alamadığınızın cevabını verebiliyorsanız, eksiklerinizi de bulmuşsunuz demektir. Günde en azından 1 bardak süt içmeye şimdiden başlayın.

Çok fazla abur cubur tüketmeyin

Atıştırmalarınızı yasal hale getirin, yani ara öğün adı altında sağlıklı atıştırmalara yönelin. Örneğin meyve, sandviç, ayran, meyveli yoğurt türü besinler sağlıklı atıştırmalardır.

Sabah kahvaltılarınızı kontrol edin. Düzenli kahvaltı etmeyen kişilerin, gece daha fazla yedikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Güne güzel bir kahvaltı ile başlarsanız gece yemeleriniz gözle görülür bir şekilde azalır.

3.Adım: Kendi planınızı oluşturun

Beslenme şekilleri kişiye göre değişir çünkü her bireyin farklı özellikleri kati kurallar ile belirlenemez ama temel öneriler üzerinden siz de kendi planınızı oluşturabilirsiniz.

Her öğününüzde mutlaka temel 5 besin grubundan yeteri kadar besin bulundurun. Günde 5–6 öğün, az ve sık beslenmeyi ihmal etmeyin. Örneğin; öğle veya akşam yenebilecek bir ana öğün planlayalım.

Izgara balık, tavuk, hindi veya et (et grubu)

Zeytinyağlı sebze yemeği (sebze grubu, yağ grubu)

1–2 dilim ekmek (tahıl grubu)

Yoğurt (süt grubu)

Gördüğünüz gibi her besin grubundan yeterince yiyerek, dengeli bir menü planlamış olduk.

4. Adım: Yetersiz beslenmeye bağlı sağlık sorunu

Yetersiz beslenme sonucu vitamin ve mineral yetersizlikleri, zayıflık, şişmanlık, yüksek kolesterol, anemi gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Gebe kalmadan önce mutlaka doktorunuza giderek sağlık kontrollerinizi yaptırın. Bu tür sağlık problemlerinizin olup olmadığını araştırın ve gerekli önlemleri mutlaka alın. Eğer kansızlık probleminiz varsa doktorunuzun vereceği tedaviye ek olarak, demirden zengin olan kırmızı et, tavuğun kahverengi eti, balık, hindi eti gibi besinlere, her gün öğünlerinizde mutlaka yer verin. Bu besinlerle beraber tüketeceğiniz, C vitamini içeren taze sebze ve meyveler, demirin emilimini sağlayarak, bu besinlerin yararını artıracaktır.

5. Adım: Kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçin

Eğer sigara, alkol, kafein kullanıyorsanız ve fazla yiyerek sağlıksız besleniyorsanız alışkanlıklarınızı bir an önce değiştirin. Öncelikle gün içerisinde bol bol su için, öğün atlamayın ve fast food yiyeceklerden uzak durun.

HAMİLELİKTE KİLO HESAPLAMA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle