GeriBebek Sağlığı Bebeklikten itibaren diş bakımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeklikten itibaren diş bakımı

Bebeklikten itibaren diş bakımı
Abone Olgoogle-news

Sağlıklı dişler için bebeğin ağzını su ile temizlemek gerekiyor.

Çocuğun dişlerini sağlıklı bir gelişim sürecine hazırlamanın, ailelerin beslenme ve bakım konusundan göstereceği hassasiyetle doğru orantılı olduğunu biliyoruz. Çocuk Diş Hastalıkları Uzmanı Fethiye Gökçe Gençay, bebeklik döneminden itibaren nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

“Çocukların ağız ve diş sağlığının korunmasına yönelik ilk adımlar, hamilelik döneminde ebeveynlerin çocuğun dişsel gelişimi ve oral hijyen uygulamaları konusunda bilgilendirilmesi ile atılmalıdır.”

Bebeğin Ağzı Su ile Temizlenmeli

“Bebeğinizin ağız ve diş sağlığı için süt dişlerinin sürmesini takiben, başlangıçta dişler temiz bir gazlı bez kullanılarak, her beslenme sonrasında su ile silinmelidir.

Bebeğiniz 2 yaşına geldiğinde 0-2 yaş için olan diş fırçaları tercih edilerek dişler fırçalanmaya başlanmalıdır. İlerleyen yaşlarda çocuğunuzun yaşına uygun diş fırçası ve macunu seçmelisiniz. Çocuğunuzun doğru ve etkin diş fırçalamayı öğrenmesi için ona katılmanız ve sizlerin de düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız önemlidir, çocuğunuz için rol model olduğunuzu unutmayın. Çocuğunuz günde iki defa (kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce) dişlerini fırçalamalıdır. Uykudan önce dişlerin fırçalanması önemlidir ve ihmal edilmemesi gereklidir. Çünkü uyku esnasında tükürük akımı azalmasına bağlı olarak dişler üzerinde biriken plak çürük oluşumunu hızlandıracaktır.”

İçinde Süt veya Meyve Suyu Olan Biberon Riskli

“Ağız sağlığı birçok açıdan beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Bu ilişki süt dişlerinin sürmesi ile çürük oluşumu bakımından da dikkate alınması gereken bir durumdur. 1 yaşına kadar olan süreçte bebeğinizi asla içinde süt, meyve suyu, süte eklenmiş tatlandırıcılar; bal, pekmez, şeker vb. gibi içecekler bulunan biberonla yatağa yatırmayın. Gün içerisinde ağzında biberonla dolaşmasına ve gününü geçirmesine izin vermeyin. Çünkü içinde süt veya meyve suyu bulunan biberonun dişlerle uzun süreli temasta olması diş çürüğüne neden olur. Bu durum biberon çürüğü olarak adlandırılır. Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde biberon kullanımını bıraktırın, bardak ve kaşık kullanarak beslenmeye alıştırın. Emzik kullanırken kesinlikle şekere, bala, pekmeze batırmayın. İçinde su bulunan biberonla yatmasına izin verebilirsiniz.”

Abur Cubur Tüketimi En Büyük Diş Düşmanı

“Çocukların yaş ve kilosu değişkenlik gösterdiğinden abur cubur tüketimi hakkında adet bazında net bir sayı vermek mümkün değildir. Ancak çocuğunuzun abur cuburu doğru zamanlarda mümkün olan en az miktarda tüketmesini sağlayarak çürük oluşumunu önleyebilirsiniz.

• Öncelikle öğünleri ve öğün aralarını düzenleyiniz. Tatlı, yapışkan gıdaların öğün arası tüketiminden kaçınmalısınız. Cips, kurabiye, şeker, pasta, çikolata vb. abur cubur gıdaların öğün aralarında tüketilmesinin diş çürüğüne neden olduğunu unutmayın. Aşırı şekerli gıdaların tüketimini sadece öğünlerle sınırlayın.

• Çocuklarınızın gün içinde bol su tükettiğinden emin olun, özellikle gün içinde yemeklerden sonra mutlaka su içirin. Bol sebze ve meyve tüketimini destekleyin. Atıştırmak isteyen çocuğa peynir önerin. Meyve suyu ve kolalı gıda yerine süt veya su verin.

• Meyve suyu ve aroma eklenmiş sütlerde de yüksek miktarda şeker bulunduğundan sadece öğünlerde tüketilmesine izin verilmelidir.” 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle