GeriEtkinlikler Bebekli Aile Buluşmaları’nın sekizinci durağı İstanbul Başakşehir’di!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebekli Aile Buluşmaları’nın sekizinci durağı İstanbul Başakşehir’di!

Bebekli Aile Buluşmaları’nın sekizinci durağı İstanbul Başakşehir’di!

Bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin öneminin konuşulduğu söyleşide, Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu, Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Ali Fuat Serpen yanıtladı.

Bebelac Çocuk Devam Sütleri ve Hürriyet iş birliği ile hayata geçirilen Bebekli Aile Buluşmaları’nın sekizincisi İstanbul Başakşehir’de gerçekleşti. 15 Aralık’ta Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte; Hürriyet Gazetesi Aile Çocuk Yazarı Ömür Kurt moderatörlüğünde, Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Ali Fuat Serpen bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin önemini aktardı. 

Panelde konuşan Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Ali Fuat Serpen, bebek beslenmesinin anne karnında başladığını ve bebeğin 2 yaşına kadar aldığı gıdalar ile gösterdiği gelişimin tüm hayatını şekillendirdiğine dikkat çekti. Ailelerin sadece bebeklerinin boy ve kilosuna odaklanmamasını; bunun yanında “görünmeyen sağlığı” yani bebeğin hızlı öğrenmesini, kavrama yeteneğini, çevresini anlaması ve sosyalleşmesini sağlayan bilişsel gelişimine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Bebeklerin sağlıklı gelişimi için başta demir olmak üzere, A, B12, C, D vitaminleri, folik asit, prebiyotik bileşenler ve kalsiyum gibi mineralleri alması gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Ali Fuat Serpen “Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için anne sütü son derece önemli, sütünüz yeterli değilse devam sütü en doğru seçenek” dedi.

Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Ali Fuat Serpen Türkiye’de 1 yaş altı bebeklerde hayvansal süt tüketiminin oluşturduğu zararların altını çizerek şunları söyledi: “Hayvansal sütlerde bulunan demirin emilimi düşüktür bu sebeple demir eksikline sebep olur ve bilişsel gelişimi olumsuz etkiler. Ayrıca bu sütler bebeğin vitamin ihtiyacını karşılamaz, bu da gelişim geriliğine ve büyümede yavaşlamaya yol açar. 0-2 yaş arası erken ve fazla miktarda başlanılan ek gıdalar, bebeğin ilerde obez olmasına ve kronik otoimmun hastalıklara yol açabilir.

Nutricia Türkiye Pazarlama Direktörü Pelin Aydoğdu, kendi annelik yolculuğunu ve deneyimlerini İstanbullu ailelerle paylaştı. Aydoğdu, bebek beslenmesi ürünlerinin kalitesine dikkat çekerken Bebelac Çocuk Devam Sütleri olarak Avrupa Kalite Standartları’na göre 90 farklı kalite testinden geçerek üretilen ve hiçbir koruyucu madde içermeyen çocuk devam sütleriyle 20 yılı aşkın süredir tüm annelerin yanında olduklarını vurguladı.

Panelin sonunda konuşmacılar İstanbullu ailelerin sorularını da yanıtlayarak, tüm katılımcılara Hürriyet Gazetesi Aile - Çocuk Yazarı Ömür Kurt’un editörlüğünde yayımlanan ve Hürriyet Kitap’tan çıkan “200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi” hediye edildi.

Bebelac Çocuk Devam Sütleri ve Hürriyet iş birliği ile hayata geçirilen “Bebekli Aile Buluşmaları” kapsamında yıl boyunca 10 şehirde anneler ile alanının uzman isimleri bir araya geliyor.

False