GeriBebek Sağlığı Bebeklerle Uykusuz Geceler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeklerle Uykusuz Geceler

Bebeklerle Uykusuz Geceler

Çoğul anne babaları uyku konusunda problem yaşar.

Çoğul anne-babaları, bebekleri ile ancak yeterli uyuyabildiklerinde yeterli ilgilenebildiklerini ifade ederler. Uyku, sadece bebeklerin büyümesi, gelişmesi için değil, annenin de iyileşmesi için iyi bir yoldur.

Birçok bebek beslenebilmek için sık uyanır. Bebekler zaman kavramları olmadığı için gece-gündüz ayrımı ya da iki uyanma arasındaki süreyi bilemezler. Zamanı ve uyku ile ilgili bir düzeni öğrenebilmeleri bazen aylarca sürebilir. Bebeklerin ihtiyacı olan uyku düzeninden çok anneler kendi ihtiyaçları olan uyku sistemine göre bir düzen oluşturmaya eğilimli olabilmektedirler.

Bebekler çoğu zaman ağlar ve bunun nedenini onlar da bilmez. Her ağladıklarında yanlarında olmaya çalışın. Onların ihtiyaçlarını anlayın ve güven duygusu oluşturun.

Bebeklerin beslenme düzenlerinin oluşmaya başlaması ile birlikte uyku düzenlerini oluşturmak daha kolaylaşabilmektedir. Yenidoğanlarda masaj tekniklerini uygulamak bebeklerin rahatlamasına ve uykuya geçişini kolay yapmasına yardımcı olacaktır. Uzun ve düzenli bir gece uykusu oluşturmak çok da kolay bir iş değildir. Beslenme düzeni oturmaya başlamış bebeğiniz için ayrıca gece beslenme düzeni de oluşturmak gerekebilir. Ev içerisindeki uyaranları azaltmak, rutinler yaratmak (banyo yapmak, pijama giymek), onunla konuşmayı durdurmak, dokunarak varlığınızı hissettirerek uykuya eğilimini arttırmak gerekmektedir. İyi bir uyku düzeni için uykunun teşvik edilmesi gerekmektedir.

Çoğulların ilk aylarda aynı beşiği paylaşmaları onların anne karnındaki pozisyonlarına benzer bir durum oluşturduğu için daha uzun periyotlarla uyuyabildikleri görülmüştür. 3-6 ay arasında aynı beşikte yatma uyku düzeni için o iyi bir destek sağlayacaktır. Birbirlerine dokunmak onları rahatlatacaktır.

Anne ve babanın yatağına paralel olarak oluşturulmuş bir başka yatak bebeklerin beslenmesi ve uyutulması ile ilgili pratik bir yöntem olabilmektedir. Özellikle uykuya zor geçen annelerin bu yöntemi denediklerinde yataklarından tamamen kalkmamaları nedeni ile daha rahat oldukları gözlenmiştir.

Uyku yoksunluğu çeken bir annenin zamanla sıkıntıları artacaktır. Babalar annelerin enerjisi düştüğü her durumda yardımcı olmaya hazırlıklı durmalılar. Uyku sorunu çözülene kadar mutlaka yardım alınması gerekmektedir. Bebeklerin uyku ihtiyacı kadar ebeveynlerin de uyku ihtiyacına çözüm bulunması gerektiği unutulmamalıdır.

Pedagog Güzide Soyak

False