GeriYenidoğan Bebekleri Sık Sık Öpmek Zararlı mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebekleri Sık Sık Öpmek Zararlı mı?

Bebekleri Sık Sık Öpmek Zararlı mı?

Kimilerine göre bebekleri sık sık öpmek hastalık sebebidir. Ancak öpmek bebekleri mutlu etmektedir.

Kimilerine göre bebekleri sık sık öpmek hastalık sebebidir. Ancak öpmek bebekleri mutlu etmektedir.

Bebekleri sevmek, emzirmek onların ruh sağlığı için oldukça önemlidir. Sevginin bir yansıması olarak öpmek de bebeğin sağlıklı ruh gelişimine katkıda bulunur. Ancak bebekleri öpüp koklarken şu noktalara dikkat etmek gerekir:

1. Özellikle savunma sistemi henüz yeterince gelişmemiş olan prematüre bebeklerle, ağız temasından kaçınılmalıdır.

2. Zamanında doğmuş bebekleri de ilk 3 ay içinde ağız ve tükürük temasından korumak gerekir.

3. Üçüncü aydan sonra bebekleri buse şeklinde öpmek genellikle zarar vermez, hatta faydalıdır da. Özellikle annelerinin bebeklerini öpmeleri, bebeğin ve annesinin ruh sağlığını olumlu yönde etkiler.

4. Öksüren, burun akıntısı olan, ateşi olan kişilerin bebeğe enfeksiyon bulaştırmamak için bebekleri buse şeklinde de olsa öpmemeleri gerekir.

5. Bebekleri kesinlikle ağızlarından öpmemek gerekir. Çünkü ağız florasındaki mikroplar bu şekilde bebeğe bulaştırılmış olur.

6. Sigara içen kişilerin de bebekleri öpmesi doğru olmaz. Bebek nahoş kokuyu fark eder. İlerdeki yaşamında ruh sağlığına olumsuz katkı yapar.

7. Alkol alan kişilerin de alkollüyken bebeklerden kesinlikle uzak durması gerekir. Bebeği öpmek için ona yaklaşmamalıdır. Bebek odaya alkollü giren kişinin kokusunu hemen tanır ve o kişiye karşı negatif algı geliştirir.

Veli Karabuğa
Çocuk Doktoru

False