GeriBebek Sağlığı Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir ve önlenir? Bebeklerde kepçe kulak tedavisi var mıdır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir ve önlenir? Bebeklerde kepçe kulak tedavisi var mıdır

Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir ve önlenir? Bebeklerde kepçe kulak tedavisi var mıdır

Bebeklerde kepçe kulak, kulaklarda görülen şekil bozukluklarından biridir. Özellikle yeni doğan döneminde fark edilip tedavi edildiğinde, oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu neden sizde, bebeklerde kepçe kulakların nasıl düzeleceğini öğrenebilir, yöntemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir ve önlenir? Bebeklerde kepçe kulak tedavisi var mıdır detayları ile derledik.

Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzelir sorusunun en doğru cevabı, otoplasti estetik müdahaleler ve bant uygulamalarıdır.

Bebeklerde Kepçe Kulak Nasıl Düzelir?

Bebeklerde kepçe kulak sorunu, modern ve gelişmiş tıp sayesinde çoğu kez ameliyat gerektirmeden düzeltilebilmektedir. Bazen tek kulakta görüldüğü gibi bazen de her iki kulakta birden de görülebilmektedir.

Bebeklerde Kepçe Kulak, aşağıda belirtilen yöntemler uygulanarak düzeltilebilmektedir;

Kulak kepçesi yeni doğan bebekte aşırı yumuşak kıvamdadır. Bu sebeple erken fark edilen kepçe kulak sorunu, bazı sargı yöntemleri ve bandajla düzeltilebilmektedir.

Kulak bantları çok erken dönemde kullanıldığı zaman sonuç verme ihtimali olsa da, çoğu bebekte işe yaramamaktadır.

Yeni doğan döneminde uygulanan kalıplama tekniği ile kepçe kulak büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir. Kulak boşluğunun orta kısmında bulunan kıkırdağın, kalıplama yöntemiyle bastırılması işlemidir. Uzun bir tedavi süreci vardır ve haftalarca bantlama tekniği kullanılmaktadır.

Bebeklerin kulak kıkırdakları sertleşmeden uygulanabilecek bir yöntem olan EarWell bebek kulak düzeltme sistemi sayesinde, kepçe kulak sorunu kalıcı olarak düzeltmek mümkün olmaktadır. Tedavi ise yaklaşık 3 ile 6 hafta arasında tamamlanmaktadır.

Bebeklerde Kepçe Kulak Tedavisi Var mıdır?

Bebeklerde kepçe kulak tedavisi, ameliyatsız uygulamalar ve tıbbi tekniklerle mümkündür. Ameliyatsız uygulamaların işe yaramadığı durumlarda ise cerrahi operasyonlarla, kepçe kulak sorunu tedavi edilebilmektedir.

Kepçe Kulak Neden Olur?

Kepçe kulak, doğumsal bir şekil bozukluğudur. Kulak kepçesinin en üstünde bulunan kısmın, başa uzaklığının normal ölçülerde olması gerekenden fazla olması durumudur. Normal ölçülerde bir kulakta, 2 cm olması gereken aradaki mesafe, kepçe kulak sorunu olan bebeklerde daha fazla olarak görülmektedir.

Bebeklerde Kepçe Kulak Tedavisinde EarWell Cihazının Uygulaması Nedir?

Bebeğin doğduktan sonraki ilk 2 ayında uygulanan bu yöntem, kepçe kulak sorununu büyük ölçüde düzeltmektedir. EarWell Cihazının Uygulaması, bir anlamda kulak kıkırdağının kalıplama şekline sokulmasıdır. Genellikle en erken 4 en fazla 8 hafta içerisinde tedavi tamamlanmaktadır.

Bebeklerde Kepçe Kulak Neden Olur?

Genetik faktörler,

Kulak kepçesi kıvrımının tam olmaması,

Östrojen hormonu,

Bebeklik döneminde kulak kıkırdağının her hangi bir sebepten dolayı aldığı zarar,

Kulak kıkırdağının çok gelişmiş olması,

Kulak kıkırdağının gevşek olması,

Kulak arkasındaki kemik ile kulak kepçesi arasında oluşan açının çok geniş olması.

Bebeklerde Kepçe Kulak Büyüdükçe Düzelir mi?

Kepçe kulak problemi, doğumdan hemen sonra fark edilip tedavi edildiği takdirde düzeltilebilmektedir. Bebeklik döneminin ilk 3 ayından sonra ise, ameliyatsız uygulamalar pek işe yaramamaktadır. Tedavi edilemeyen kepçe kulak hastalığı, ileriki yıllarda sadece ameliyat yapılarak düzeltilebilmektedir.

Bebeklerde Kepçe Kulak Ameliyatı İçin İdeal Yaş Kaçtır?

Bebeklerin kulak kepçeleri çok yumuşak özellikte ve gelişmekte olan bir organdır. Süt çocuğu dönemindeki bebeklere, kepçe kulak ameliyatları yapılmamaktadır. Kulak gelişimini tam anlamıyla 4 ile 6 yaşlarda tamamlar. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı için en ideal yaş, 6 yaştır.

Bebeklerde Kepçe Kulak Tedavi Edilmediğinde Hangi Sonuçlara Yol Açar?

Kepçe kulak, çocuğun okul çağında ve erişkin yıllarında psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Kız veya erkek çocuklarını ayırt etmeden olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur.

Kepçe kulak rahatsızlığı, aşağıdaki sorunlara yol açmaktadır;

Kişide öz saygı kaybı,

Bireyde özgüven eksikliği,

Anksiyete,

Depresyon,

Öfke ve hırçınlık,

Aşırı kompleks.

 

 

 

 

 

False