GeriBebek Sağlığı Bebeklerde kansızlık belirtileri ve nedenleri nelerdir? Bebeklerde kansızlık nasıl geçer ve ne iyi gelir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeklerde kansızlık belirtileri ve nedenleri nelerdir? Bebeklerde kansızlık nasıl geçer ve ne iyi gelir

Bebeklerde kansızlık belirtileri ve nedenleri nelerdir? Bebeklerde kansızlık nasıl geçer ve ne iyi gelir

Bebeklerin büyümeleri ve gelişimleri sırasında belirli eksiklikler söz konusu olabilmektedir. Özellikle bebeklerde görülebilen en yaygın sorunlardan birisi de kansızlık olarak ifade edilebilir. Bu yüzden bebeklerde kansızlık belirtileri ile ilgili olarak bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Bebeklerde kansızlık belirtileri ve nedenleri nelerdir? Bebeklerde kansızlık nasıl geçer ve ne iyi gelir detayları ile derledik.

Bebeklerde kansızlık, demir eksikliğine bağlı olarak meydana gelebilen sorunlardan birisi olarak ifade edilebilir. Kansızlık, bağışıklık sisteminin düşmesine yol açacağı için hastalıklara karşı da daha açık hale gelinmesine yol açmaktadır. Bebeklerde görülen kansızlık ise genel olarak beslenme yetersizliğine bağlı olarak meydana gelebileceği gibi yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak da görülebilmektedir.

Bebeklerde Kansızlık Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde kansızlık görülmesi durumunda birçok ortak belirtisinin söz konusu olduğunu söylemek de mümkün olmaktadır. Kansızlık aynı zamanda kanda bulunan hemoglobin miktarının azalması olarak da ifade edilebilmektedir. Hemoglobin ise genel olarak demir ve proteinlerin birleşmesi ile oluşmaktadır. Bebeklerde kansızlık olması durumunda ortak belirtilerin olduğunu söylemek de mümkün olmaktadır.

Enfeksiyonlara karşı dirençte azalma,

Yorgunluk ve halsizlik,

Huzursuzluk,

İştahsızlık,

Çarpıntı,

Nefes Darlığı,

Dudaklarda solukluk,

Dikkat eksikliği,

Dil gelişiminde bozukluk olarak ifade edilebilir.

Bebeklerde kansızlık görülmesi belirli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bebekler demir depolarını annelerinden almaktadır. Bu durumda erken doğan bebeklerin kansızlık gelişimi için daha fazla risk altında olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Anneden bebeğe geçen demir depolarının sağlıklı koşullar göz önünde bulundurulduğunda 6 ay yeterli olduğu da söylenebilir. Anne de kansızlık olması durumunda ise bu sürenin kısalması mümkün olmaktadır. Kadınlarda kansızlık görülme ihtimalinin ise oldukça yüksek olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Genel olarak yeterli ve dengeli beslenemeyen ve demir yönünden zengin gıdaları alamayan bebeklerde kansızlık görüldüğünü söylemek mümkün olmaktadır. Kansızlık genel olarak; ciltte solukluk, iştahsızlık, huzursuzluk, uyku problemleri şeklinde kendisini göstermektedir. Bebeklerde kansızlık görülmesi durumunda aynı zamanda sürekli bir üşüme durumunun söz konusu olduğunu söylemek de mümkün olmaktadır. Bebeklerde kansızlık görülmesi durumunda 6 aydan büyük olması durumunda demir oranı yüksek ek gıdalar ile desteklenmesi gerektiğini söylemek de mümkün olmaktadır.

Bebeklerde Kansızlık Nasıl Geçer ve Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kan değerlerinin düşük olmasına bağlı olarak kansızlık sorunu olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bebeklerde kansızlığı önlemek için ise ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmelerine özen gösterilmesi gerekmektedir. 6. ayın ardından ise demir yönünden zengin olan ek besinlere zamanında başlanılması gerekmektedir. Bebeklere uygun ek besinler verilirken aynı zamanda 2 yaşına kadar emzirmeye de devam edilmesi gerektiğini söylemek mümkün olmaktadır. Demir emilimini engelleyici olduğu bilinen çay ve kahve bebeklik ve çocukluk döneminde beslenme düzeni içerisinde yer almamalıdır.

Maya, demir yönünden oldukça zengin bir gıda olarak bilinmektedir. Bu durumda bebeklerin ve çocukların beslenmelerinde mayalı yiyeceklere de yer verilmesi gerektiğini söylemek mümkün olmaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra temizliği de özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu şekilde bağırsak parazitlerinin oluşumunun engellenmesi gerekmektedir. Kansızlık için yiyeceklere özen gösterildiği halde kansızlık probleminin devam etmesi durumunda ise hekim önerisi ile demir damlası kullanılması da söz konusu olabilmektedir.

Bebeklerde kansızlık görülmesi durumunda bebeğin beslenme alışkanlıklarında bir takım farklılıklar yapılması gerektiğini söylemek mümkün olmaktadır. İçerisinde demir oranı yüksek olan besinlerin yedirilmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda bebek anne sütü ile besleniyorsa, demiri anne sütünden de alabileceği için annenin de besinlerine dikkat etmesi gerekmektedir.

 

 

 

False