GeriBebek Sağlığı Bebeklerde kalp deliği normal mi, kaç yaşına kadar ve kendiliğinden kapanır mı? Belirtileri ve tedavisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeklerde kalp deliği normal mi, kaç yaşına kadar ve kendiliğinden kapanır mı? Belirtileri ve tedavisi

Bebeklerde kalp deliği normal mi, kaç yaşına kadar ve kendiliğinden kapanır mı? Belirtileri ve tedavisi

Bebeklerde kalp deliği, doğuştan gelen hastalıklardan biridir. Kalp deliğinin boyutu ve sayısı, tedavinin ne düzeyde yapılacağını etkileyen faktörlerdir. Bu bakımdan sizde, bebeklerde kalp deliğinin belirtilerini öğrenebilir, tedavinin nasıl yapıldığına dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Bebeklerde kalp deliği normal mi, kaç yaşına kadar ve kendiliğinden kapanır mı? Belirtileri ve tedavisi nedir detayları ile derledik.

Bebeklerde kalp deliği, yeni doğanlarda görülen kalp hastalıkları arasında en fazla görülenidir. Bazı kalp delikleri, genellikle bebek 2 yaşına gelene kadar kendiliğinden kapanmaktadır.

Bebeklerde Kalp Deliği Normal mi?

Kalp deliği, doğumsal kalp hastalıkları arasında en sık rastlanan kalp rahatsızlığıdır. Bebeklerde kalp deliği, karıncıklar arası duvarın ya da kulakçıklar arası duvarın, anne karnında tam olarak kapanmaması nedeni ile oluşan bir sağlık sorunudur.

Bebeklerde Kalp Deliği Kaç Yaşına Kadar Kapanır?

Bebeklerde kalp delikleri, deliğin yapısına ve büyüklüğüne göre, bebek 2 yaşına gelene kadar kendiliğinden kapanmaktadır.

Bebeklerde Kalp Deliği Kendiliğinden Kapanır mı?

Kalp kulakçıkları arasında yer alan açıklığa ( deliğe ) Foramen Ovale adı verilir ve anne karnındaki bebekte bu açıklığın görülmesi normaldir.

Ancak bazı bebeklerde nadir de olsa bu delik doğumdan sonra kapanmamaktadır. Fakat her hangi bir bulgu vermediği için, bir sorun da yaratmaz. Bu sebeple bir müdahale de gerektirmemektedir.

Çok küçük kalp delikleri kendiliğinden kapanmaktadır. Fakat büyük kalp deliklerinin kendiliğinden kapanması beklenmemektedir.

Akciğer atardamarı ve Aort arasında bulunan damarsal açıkların (deliklerin) genellikle doğum sonrası kapanması gerekmektedir. Ancak kimi bebekte bu delik kendiliğinden kapanmamakta ve problem yaratmaktadır. Bu nedenle bir müdahale ile kapatılması gerekmektedir. Bir tane delik olabileceği gibi, birkaç tanesi bir arada da olabilmektedir.

Bebeklerde Kalp Deliği Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde kalp delikleri, şayet küçük boyutlarda ise her hangi bir belirti göstermemektedir. Bu nedenle bebeğin ailesi tarafından anlaşılmamaktadır.

Bazı bebeklerde yetişkin olana kadar her hangi bir belirti vermeyen bu delikler, bazı bebeklerde doğduğu günden başlayarak belirti vermektedir.

Bebeklerde kalp deliği belirtilerinden en fazla görülenleri ise;

Morarma,

Zor nefes alıp verme,

Meme emerken zorlanma,

Meme emerken yorulup bekleme ve tekrar emmeye çalışma,

Doktor muayenesi sırasında kalpte üfürüm duyulması,

Dudaklarda morarma,

Sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonları,

Aşırı terleme,

Oyun oynarken çabuk yorulma,

Parmaklarda morarma,

Huzursuzluk,

Halsizlik,

Büyümede gerilik.

Bebeklerde Kalp Deliği Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde kalp deliklerinin neden oluştuğu yani anne karnında karıncıklar arası duvarın ya da kulakçıklar arası duvarın, neden tam kapanmadığı tam olarak bilinmemektedir.

Bununla beraber, genetik nedenler ve çevresel sebeplerin etkili olduğu tahmin edilmektedir.

Annenin gebelik döneminde enfeksiyon geçirmesi, uyuşturucu ve alkol kullanması, diyabet ya da kromozom sebebiyle yapısal bozukluklar oluşumu, kalp deliğine neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır.

Bebeklerde Kalp Deliği Tedavisi

Kalp deliği tedavisi; ilaçlı tedavi, ameliyatsız girişimsel yöntemlerle tedavi ve ameliyatlı tedavi şeklinde yapılmaktadır.

Ameliyatsız Kalp Deliği Tedavisi

Kasıktan olmak üzere girilerek, kalbe ulaşılmakta ve buraya kapama cihazı yerleştirilmektedir. Bu kapama cihazı sayesinde, kalp delikleri kapatılmaktadır.

Ameliyatlı Kalp Deliği Tedavisi

İlaçlı ve ameliyatsız tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda, kalp deliği ameliyatı yapılması gerekmektedir.

Sık tercih edilen başka bir yöntem ise minimal invaziv cerrahidir. Göğüs kemiği kesilmeden ya da göğüs yarılmadan, koltuk altından küçük kesiler yardımıyla kalp deliği ameliyatı yapılabilmektedir. Bu sayede kemiklerin kesilmesine gerek kalmamakta ve dokulara hiç zarar verilmemektedir.

Minimal invaziv yöntemiyle kalp deliği tamir edilebilmekte ve karşılıklı dikilerek, o bölgeye yeni bir yama yapılmaktadır. Bu yamalar sayesinde delikler başarıyla kapatılabilmektedir.

False