GeriBebek Sağlığı Bebeklerde kakada kan neden olur? Bebekten kanlı kaka gelmesi nedenleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeklerde kakada kan neden olur? Bebekten kanlı kaka gelmesi nedenleri

Bebeklerde kakada kan neden olur? Bebekten kanlı kaka gelmesi nedenleri

Bebeklerde kakada kan, aileleri endişelendiren önemli bir bulgudur. Özellikle bir sağlık sorunu olduğunu gösteren bu belirtinin nedeninin bulunması ve buna uygun tedavinin yapılması gerekir. Bu nedenle sizde, bebeklerde kakada neden kan olduğunu öğrenebilir, böyle bir durumda nasıl davranılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bebeklerde kakada kan neden olur? Bebekten kanlı kaka gelmesi nedenleri nelerdir detayları ile derledik.

Bebeklerde kakada kan, dışkı içinde veya makat çevresinde kanlanma şeklinde meydana gelir. Bu durum, 1 yaşın altındaki bebeklerde sıklıkla görülebilmektedir.

 Bebeklerde Kakada Kan Neden Olur?

 Bebeklerde kakada kan görülmesi, öncelikle altta yatan ciddi bir rahatsızlığın habercisi olarak ele alınmalıdır. Yeni doğan ve süt çocukluğu döneminde bebeğin kakasında kan görülmesi, hastalıkların tanısında önemli bir bulgudur.

 Bebeklerin kakasında kan görülmesinin başlıca nedenleri aşağıda belirtildiği gibidir;

Kabızlık,

Anüs Yırtığı (Anal Fissür)

Bağırsakların iç içe girme tıkanıklığı,

Parazitler,

Kolit,

Rektal Polipler,

Bağırsak enfeksiyonları,

Meckel divertikülü,

İshal,

Crohn hastalığı,

Alerjik Proktokolit.

Bebekten Kanlı Kaka Gelmesi Nedenleri?

 Bebekten kanlı kaka gelmesi kabızlık nedeniyle olabileceği gibi, bazen de bağırsaklardaki çeşitli hastalıklardan da kaynaklanabilmektedir.

 Bebekten kanlı kaka gelmesinin başlıca nedenleri ise şu şekildedir;

Anüs Yırtığı (Anal Fissür)

Bebeklik çağındaki kaka yapma sırasındaki kanama sebeplerinden ilk sırada yer alan kanamalardır. Bebeklikten çocukluk çağına geçiş döneminde daha sık rastlanır. Bebeğin kakasında kan görülmesi, kakanın dışarıya atılmasında yaşanan zorluk nedeniyle oluşur.

 Kabızlık sebebiyle bebeğin olağandan daha sert ve büyük hacimli kakası, dışarı atılırken zorlanma nedeniyle makatta yırtılmaya, çatlaklara ve kan oluşmasına sebep olur. Bebeğin bezinde ya da iç çamaşırında, açık kırmızı kan, küçük lekeler halinde görülmektedir.

Bağırsakların İç İçe Girerek Tıkanması (İnvaginasyon)

En çok da 4 ile 12 aylık bebeklerde görülür. Yoğun çilek görünümlü kanama ve kramplarla birlikte karın ağrısıyla görülebilmektedir. Bebek kakasını yapamaz veya yapsa da cıvık ve parlak kırmızı renkte kanlı kaka yapabilir. Bağırsakların tıkanması sonucu gelişen bir durumdur.

 Genellikle ishal sonrası görülebilmektedir. Erken fark edilmediği durumlarda, bebekte kusma ve karın şişmesine, devamında da ateş ve halsizliğe sebebiyet vermektedir.

Çeşitli Bağırsak Enfeksiyonları

Bebeklerin kakasının kanlı olmasının bir diğer önemli sebebi de bağırsak florasını sekteye uğratan çeşitli türde enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar dizanteri ya da tifo gibi çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu tür bağırsak enfeksiyonları, mide ve bağırsak içine zarar vererek burada kan oluşmasına sebep olmaktadırlar.

Meckel Divertikülü

Meckel divertikülü, ince bağırsağın son kısmının, sağırsak duvarının bir kısmının veya tamamının, bağırsak dışına doğru bir çıkıntı yapması durumuna denir. 2 yaşından küçük bebeklerde daha çok görülmektedir. Bebeklerde bağırsak iltihaplanmasına ve tıkanmasına neden olarak, kanama ve karın ağrısına sebep olur.

Bağırsak Polipleri

Bebeklerin kakasında kan görülmesinin başlıca sebeplerinden biriside bağırsak polipleridir. Polip, makatın başladığı yerden bağırsak içerisine doğru, ortalama 6 ile 7 cm ilerleyen mantar şeklinde olgulardır. Burada oluşan minik çapta kanamalar, kaka yoluyla atılır. Bu da bebeğin kakasının kanlı ve olmasına sebep olmaktadır.

Alerjik Proktokolit

Alerjik Proktolit, bebeğin beslendiği gıdalarla ilgili bir durumdur. Zamanla ek gıdaya başlayan bebeklerde, bazı gıdalara karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilmektedir. Bebeğe belirli aralıklarla verilen her hangi bir besin, alerji geliştirebilmektedir. Bunun sonucunda da alerjik reaksiyon oluşarak, bebeğin kakasının kanlı olmasına neden olabilir.

İnek Sütü Alerjisine Bağlı Bağırsak Kanaması

Cıvık ve ince görünümlü kakaya sebep olmaktadır. Kan, çizgili şeklinde görülebilir

Tüm bu hastalıkların dışında başka nedenlere bağlı olarak da bebeklerin kakalarında kan görülebilmektedir. Bebek kakasında görülen kanın, başka bir hastalıktan da kaynaklanabileceği göz önüne alınarak, böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir. 

False