GeriBebek Sağlığı Bebeklerde diş çıkarma kaç gün sürer ve ne zaman biter? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeklerde diş çıkarma kaç gün sürer ve ne zaman biter? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir

Bebeklerde diş çıkarma kaç gün sürer ve ne zaman biter? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir

Bebeklerin diş çıkarma süreci oldukça önemli olarak ifade edilebilmektedir. Özellikle bebeklerde diş çıkarma döneminde kaç gün süreceği ve ne zaman biteceği öğrenilmek istenmektedir. Bu yüzden bebeklerde diş çıkarma döneminin ne kadar süreceği bilinmek istenmektedir. Bebeklerde diş çıkarma kaç gün sürer ve ne zaman biter? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir detayları ile derledik.

 

Bebeklerde diş çıkarma, genel olarak 4. ve 7. aylar arasında görülmeye başlanmaktadır. Ağızda çıkacak olan dişlere göre çıkma süresi de farklılık gösterebilmektedir. Aynı zamanda dişlerin çıkma sürecinin genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak da değişiklik gösterdiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Kaç Gün Sürer ve Ne Zaman Biter?

Bebeklerde diş çıkarma, diş eti içerisinde gelişimini tamamlayan süt dişlerinin ağız boşluğuna ulaşması süreci olarak ifade edilebilir. Ağız içindeki dişlerin türüne göre bebeklerde diş çıkarma sürecinin farklılık gösterdiğini söylemek de mümkün olmaktadır. Bebeklerde diş çıkarma döneminin genel olarak 4. ve 7. aylarda görüldüğünü söylemek de mümkündür. Nadiren bebeklerin 3. ve 4. aylarında da diş çıkarmaya başladıkları görülmektedir. Aynı şekilde nadiren ilk dişini 12. ve 14. aylarda çıkaran bebeklerin olduğu da söylenebilir.

Bebeklerde diş çıkarma dönemi, 3 yaşında süt dişlerin tamamlanması ile sona ermektedir. 5-6 yaşlarında ise süt dişlerinin dökülmesiyle çocukta kalıcı dişler çıkmaya başlamaktadır. Bebeklerde diş çıkarmanın kaç gün süreceğine dair kesin bir veri bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalara göre bir dişin çıkması için 8 günden fazla sürenin geçebileceğini söylemek de mümkün olmaktadır.

Bebeklerde diş çıkarma sürecinden 4 ila 8 gün içerisinde belirtiler başlamaktadır. Özellikle diş etinin kabarmasından sonra ortalama 4 gün içerisinde diş çıkması mümkün olmaktadır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak bazı durumlarda bebeklerde hiç bir belirti görülmeden de diş çıkarıldığını görmek mümkün olmaktadır. Diş çıkarma döneminde ise tüm bebeklerde görülmekte olan ortak belirtilerin söz konusu olduğu da bilinmektedir. Bebeklerde görülen diş çıkarma belirtileri ise;

Huzursuzluk olarak kendisini belli etmektedir.

Diş çıkarma döneminde bebeklerin geceleri oldukça sık bir şekilde uyandıkları da görülmektedir.

Hafif bir ateş ve ağrı da bebeklerde yaygın olarak görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Diş çıkarma döneminde en yaygın olarak görülmekte olan belirtilerden birisi ise şişmiş diş etleri ve yanaklarda kızarıklık olarak ifade edilebilir.

Aynı zamanda bebeklerde diş çıkarma döneminde aşırı salya üretiminin de olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Ağız çevresinde döküntüler de bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında yer almaktadır.

Genel bir huzursuzluk hali de diş çıkarırken bebeklerde yaygın olarak görülmektedir.

Bu belirtiler bebeklerde süt dişini çıkarma durumunda yaygın olarak görüldüğü söylenebilen belirtiler arasında yer almaktadır. Bazı bebeklerde ise diş çıkarma sürecinin daha zor ve ağrılı geçtiğini söylemek de mümkün olmaktadır. Diş çıkarma belirtilerini hafifletmek için ise uygulanabilecek olan bir takım yöntemlerin bulunduğunu söylemek mümkündür.

 Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nasıl Hafifletilir?

 Bebeklerde diş çıkarma belirtilerinin bazı durumlarda oldukça sancılı olabileceğini söylemek mümkün olmaktadır. Diş çıkarma belirtilerinin hafifletilmesi için ise bebeğe soğuk sebzeler ve meyveler dişlerini kaşıması için verilebilir. Diş kaşıma oyuncağı soğutularak bebeğe verilebilir. Temiz ellerle bebeğin diş etine dairesel hareketlerle masaj yapılabilir.

Bebeklerde diş çıkarma döneminde hafif bir ateş de görülebilmektedir. Buna bağlı olarak ise bebekte huzursuzluk ve uyku bozukluklarının da görülmesi söz konusu olabilmektedir. Bu dönemde bebeği rahatlatıcı uygulamalar yapılmalıdır.

 

 

 

False