GeriBebek Sağlığı Bebeklerde besin alerjisi nedir, neden olur ve nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir, ateş yapar mı ve kaç günde geçer
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeklerde besin alerjisi nedir, neden olur ve nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir, ateş yapar mı ve kaç günde geçer

Bebeklerde besin alerjisi nedir, neden olur ve nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir, ateş yapar mı ve kaç günde geçer

Bebeklerde alerji en sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Özellikle ek gıda dönemine geçen bebeklerde besin alerjileri çok sık görülmektedir. Bu durumda anne ve babalar oldukça endişelenmekte ve alerjik reaksiyonlar yaşanması durumunda ne yapacaklarını bilememektedir. Bu nedenle ebeveynlerin besin alerjisinin neler olduğu hakkında detaylı bilgi edinmeleri gerekir. Peki, bebeklerde besin alerjisi nedir, neden olur ve nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir, ateş yapar mı ve kaç günde geçer? Sizlere besin alerjisi hakkında merak edilenleri detaylıca derledik.

Bebeklerde görülen besin alerjileri her bebekte farklılık göstermektedir. Bazı çocuklarda bu alerjik hastalıklar kolay tedavi edilirken bazı bebeklerde tedavisi oldukça zor olabilir. Bu nedenle ebeveynlerin besin alerjisi hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları oldukça önemlidir.

Bebeklerde Besin Alerjisi nedir?

Bebeklerde bağışıklık sisteminin normal şartlarda zararsız olan bir besin maddesini yanlışlıkla zararlı olarak algılaması durumunda ortaya çıkan reaksiyonlara besin alerjisi adı verilmektedir. Bebeklik ve çocukluk döneminde besin alerjisi durumu sıklıkla görülmektedir. Besin alerjisi bebeklerde ve çocuklarda çoğu zaman kendiliğinden yok olurken bazı durumlarda yetişkinlik dönemine kadar devam etmektedir.

Besin alerjisi şüphesi olan çocukların ve bebeklerin mutlaka bir uzman doktora götürülmesi gerekmektedir. Çünkü besin alerjisi dikkate alınmaması gereken bir durum değildir. Tedavisi yapılmadığı zaman nefes darlığı, bulantı veya deride kaşınma gibi pek çok soruna neden olabilmektedir.

Bebeklerde Besin Alerjisi neden Olur?

Besin alerjisi bebeklerde çok sık görülen sağlık problemlerinden birisidir. Özellikle son yıllarda bu durum pek çok bebekte gözlemlenmektedir. Bağışıklık sistemi çevresinde bulunan ve vücuda burun, nefes yoları, bağırsaklar ve deriden giren yabancı maddelere karşı reaksiyon göstermektedir. Bu nedenle de alerjik problemler oluşmaktadır.

Besin alerjisinin ortaya çıkmasının sebebi ise bağışıklık sisteminin proteini bir tehdit olarak görüp bunlara karşı IgE tipi antikorlar üretmesidir. Bir kişide proteine karşı duyarlılık bulunuyor ise ve o besin le karşılaşırsa IgE tipi antikorlar birçok maddenin salınımını arttırmaktadır. Bu durum da besin alerjisine sebep olmaktadır.

Bebeklerde Besin Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde besin alerjisi dikkatli bir gözlem ile kolaylıkla anlaşılabilir. Alerjik reaksiyonların başlamasından itibaren bebeklerde huzursuzluk hali gözlemlenmektedir. Ayrıca bebeklerde alerjik durum söz konusu ise bağırsaklarında da problemler oluşmaktadır. Huzursuzluk ile birlikte hapşırma, hırıltı, zor nefes alma gibi durumlar besin alerjilerinde çok sık görülmektedir. Bu sebeple bu gibi durumların görülmesi halinde bebeklerin mutlaka uzman bir doktora götürülmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde besin alerjisini anlamak için pek çok belirti görülebilir. Besin alerjisinin belirtileri şunlardır:

 - Deride kaşıntı, kızarıklık

 - Deride yanma, şişme

 - Kurdeşen

 - Burun tıkanıklığı

 - Damakta kaşıntı,

 - Gözlerde kaşıntı ve sulanma

 - Nefes almada zorlanma

 - Göğüs kafesinde ağrı

 - Kanlı ishal

 - Mide bulantısı ve kurma

 - Kramplar ve karın ağrıları

 - Gözlerde şişlik

Bebeklerde Besin Alerjisi Ateş Yapar mı?

Bebeklerde besin alerjisi çok sık görülmekle birlikte tedavisi de bulunmaktadır. Bu nedenle erken teşhis oldukça önemlidir. Bebeklerde besin alerjisinin belirli başlı belirtileri bulunmaktadır. Hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı gibi semptomlar en net belirtileri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte besin alerjisinin ateş yapıp yapmadığı sıklıkla sorulan sorulardan birisidir. Besin alerjisi ateşe sebep olmamakla birlikte semptomları arasında yer almamaktadır.

Bebeklerde Besin Alerjisi Kaç Günde Geçer?

Bebeklerde besin alerjisi her bebekte farklılık göstermektedir. Bu nedenle besin alerjisi bazı bebeklerde kısa sürede geçebilirken bazı bebeklerde uzun sürmektedir. Hatta bazı bebeklerde yetişkinlik dönemine kadar besin alerjisinin devam ettiği de görülmektedir. Bu nedenle uzman bir hekim tarafından bebekler tam kapsamlı fiziksel muayene yapılmalıdır. Muayeneden sonra gerekli testler için bebeklerin bir hafta boyunca yediği ve içtiği gıdalar maddeler halinde hekime bilgilendirilmelidir.

False