GeriBebek Sağlığı Bebeklerde alerjik döküntü neden ve nasıl olur? Bebeklerde alerjik döküntü ne kadar sürer ve nasıl geçer
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeklerde alerjik döküntü neden ve nasıl olur? Bebeklerde alerjik döküntü ne kadar sürer ve nasıl geçer

Bebeklerde alerjik döküntü neden ve nasıl olur? Bebeklerde alerjik döküntü ne kadar sürer ve nasıl geçer

Bebeklerde ortaya çıkan hastalıkların birbirinden farklı nedenleri bulunmaktadır. Özellikle de alerjik döküntüler farklı nedenlere bağlı olarak ön plana çıkabilir. Bebeklerde alerjik döküntü neden ve nasıl olur? Bebeklerde alerjik döküntü ne kadar sürer ve nasıl geçer tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Bebeklerde alerjik döküntü çevresel etkilere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı alerjik durumlar kısa bir süre içerisinde geçerken bazı alerjiler de ömür boyu sürebilir.

Bebeklerde Alerjik Döküntü Neden ve Nasıl Olur?

Bebeklerde çeşitli zamanlarda alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu alerjiler kısa süre sonra geçerken bazı durumlarda ömür boyu sürebilir. Belirtilerin de niteliğine göre bebeklerdeki alerjik reaksiyonlar göz önüne alınmalıdır. Bebeklik döneminde alerji çok sık görülebilir. Özellikle de alerji, bağışıklık sistemine yabancı maddeler girmesi ile birlikte çeşitli reaksiyonlara yol açar.

Bebeklerde bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için çeşitli alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bazı madde ya da besinler alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bebeklerde bağışıklık sistemi henüz gelişme aşamasında olduğu için alerjik reaksiyonlara daha yatkın olarak bilinir. Aileler bebeklerini yakından takip etmeliler. Bebeklerde ufak farklılar görüldüğü andan itibaren önlem alınması gerekmektedir.

Bebeklerde Alerjik Döküntü Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu alerjik döküntülerin nedenleri bulunduktan sonra doğru tedavi uygulanmalıdır. Bebeklerde alerjik döküntülerin ne zaman geçeceği ve ne kadar süreceği bilinmez. Bazı alerjiler hızlı bir şekilde geçerken bazı alerjik reaksiyonlar ise uzun süre devam edebilir. Bu nedenle bebeklerde alerjik döküntülerin çeşitlerine göre döküntülerin nedenleri ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Alerjik Döküntü Nasıl Geçer?

Bebeklerde ortaya çıkan alerjik döküntülerin geçmesi için gereken önlemlerin de alınması gerekmektedir. Özellikle bebeklerde alerjik döküntülere neden olan durum saptanmalıdır. Sonrasında ise doğru tedavi yöntemi belirlenmelidir. Bebeklerde alerjik döküntüler besinlerden kaynaklanıyor ise o besin ile ilgili gereken tedbir alınmalıdır. Çevresel faktörlerden kaynaklanan alerjik döküntülerin giderilmesi için o bölgeden de uzak durulmalıdır. Bazı yerlerde hava şartları bebekleri olumsuz etkileyebilir. Bebeklerde alerjik döküntülerin geçmesi için doğru tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

Bebeklerde Alerjik Döküntü Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeklerde alerjik döküntülere sebep olan nedenler bulunmalıdır. Sonrasında ise alerjik döküntü görüldüğünde sakin ve sabırlı olmak gerekir. Sonrasında uzman bir hekime gidilmelidir. Doktorun verdiği ilaçlar sayesinde bebeklere rahatlatıcı bir etki verir. Alerjiye sebep olan etken madde tespit edilir. Bu maddenin tespit edilmesiyle birlikte bebeğin bu besinden uzaklaştırılması gerekmektedir.

Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketilmelidir. Bebeklerin bağışıklık sistemi de güçlü tutulmalıdır. Bebekler nemli ve fazla tozlu ortamlardan uzak durmalılar. Bu şekilde alerjik reaksiyonlardan da uzak durulması sağlanır. Bebeklerde yaşanan iştahsızlık, yüksek ateş, nefes almada zorlanma gibi durumlarda doktordan yardım almak gerekir. Ciltteki kaşıntı ve kızarıklık için de cilt üzerine alerji deri testi uygulanabilir.

Bebeklerde Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Bebekler birbirinden farklı sebeplere bağlı olarak alerji olabilirler. Özellikle de astım, besin alerjisi, alerjik renit ve egzama çok sık görülmektedir. Bebeklerin bazılarında fıstık, süt ve yumurta gibi besinlere karşı alerjik reaksiyonlar anne karnından başlar. Bebeklerde bazı kuruyemiş, buğday ürünleri ve balığa karşı da alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Genellikle anne sütü alınan dönemlerde de bebeğin en fazla alerji olduğu dönem olarak bilinmektedir. Bu dönemde alerjik reaksiyonlar bir anda çıkabilir. Bazı durumlarda alerjik reaksiyonlar uzun bir aradan sonra da ortaya çıkabilir. Bunun için bebeklerde alerjik reaksiyonlara çok dikkat edilmelidir. Gerekli önlemler alındığı takdirde bebeklerdeki alerjik reaksiyonların önüne de geçilir.

 

False