GeriBebek Beslenmesi Bebekler Ek Gıdayı Neden Reddeder?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebekler Ek Gıdayı Neden Reddeder?

Bebekler Ek Gıdayı Neden Reddeder?

Bebekler yeni gıdaları önceleri kusar, etrafa saçar hatta bazen inatlaşırlar.

Ek gıdaya başladığında bebekler ek gıdayı neden reddeder? Bebekler yeni gıdaları önceleri kusar, etrafa saçarlar hatta bazen inatlaşırlar. Besleme saatleri kabusa dönüşebilir.

Sizin bebeğiniz de böyleyse şunları deneyiniz:

Kaşıkla yemeyi istemiyorsa, kaşık yerine parmak ucunuzu kullanın, tabii iyice yıkayarak. Besini parmak ucunuza alıp parmağınızdan yediriniz. Bebek parmak ucunuzu memeye benzettiğinden daha rahat emer. Meme emiyormuş gibi besini alır.

Yemeyi öğrendikten sonra, bir miktar yiyeceği dilinin ucuna yerleştirin giderek dil ucundaki besini geriye atarak yutmayı öğrenir. Sonra da tam dil ortasına yiyeceği yerleştiriniz. Buradan daha kolay yutabilir.

Bebekler soğuğu pek sevmez. Metal kaşıkları bazen soğuk bulurlar. Metal kaşık yerine tahta kaşık deneyin.

Bebeğinizle İnatlaşmayın

Verdiğiniz gıdayı almak istemiyorsa zorlamayın. Bebeğinizle inatlaşmayın. İnatlaşmanın sonunda mutlaka bebekler galip gelir. Siz ona yeni tatlar tattırmak, besleyici besinler vermek istiyorsunuz. Sabredin, sabır her zaman kazanır.

Bebek beslenmesinde tek yönlü ileri gitme yoktur. Mutlaka zikzaklar olacaktır. Arada bebeğinizin katı yiyecekleri reddetmesi beklenen bir durumdur. Böyle zamanlarda geri çekilin, başka bir gün yeniden denersiniz. Sonra bebeğiniz mutlaka yiyecektir.

Siz hiç sadece sulu gıdalarla beslenen ve hiç pütürlü besin yemeyen erişkin bir insan gördünüz mü!

Sizin bebeğiniz de eninde sonunda pütürlü gıdalara alışacak. Merdivenleri üçer beşer atlamayın. Sabredin. Doktorunuzdan yardım alın.

Veli Karabuğa
Çocuk Doktoru

False