GeriDekorasyon Bebek Odalarında Rengarenk Duvar Kağıtları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebek Odalarında Rengarenk Duvar Kağıtları

Bebek Odalarında Rengarenk Duvar Kağıtları
Abone Olgoogle-news

Gerçekten de son dönem duvar kağıtları adeta birer tablo…

Yeni bebeğin odasının dekorasyonunu yaparken, duvarlarda ne yapalım diye eşimle düşünürken son dönemlerin olmazsa olmazı duvar kağıdında karar kıldık.

Gerçekten de son dönem duvar kağıtları birer tablo… Eskisi gibi silememe derdi de kalmadı. Hem uygulaması da çok kolay. Evin her bölümü için ve de bebek-çocuk odaları için de çok uygun bir seçim bence.

Neden mi?

Duvar kağıdının uygulaması kısa sürer ve gönül rahatlığıyla çocuğunuzu odasında mışıl mışıl uyutabilirsiniz, çünkü uygulama sırası ve sonrasında çocuğunuzun sağlığına zarar verecek şekilde toz ve koku yapmaz.

Duvar kağıdının uygulaması kolay olduğu gibi, uygulama sırasında ve sonrasında da temizlik kolaylığı sağlar. Çocuğunuz odasında arkadaşlarıyla oyun oynarken, duvarları kirletirler mi diye korkmanıza gerek yok. Duvar kağıtlarını nemli sünger veya sabunlu su ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz, ancak yukarıdan aşağıya silmeye dikkat etmelisiniz, yoksa duvar kağıdının ek yerlerine zarar verirsiniz. Özellikle vinyl duvar kağıtları, su geçirmez ve nemden etkilenmez. Bence çocuk odalarında bunları tercih etmelisiniz. Duvar kağıdını uygulamadan önce, zemini alçı ile düzleyip, üzerine astar sürmelisiniz. Böylece pürüzsüz ve duvar kağıdını tutacak mükemmel bir zemine sahip olabilirsiniz. Duvar kağıdı uygulanırken, mutlaka ortam sıcaklığı sabit olup, pencere açılmamalıdır.

Duvar kağıtları içerdikleri materyallere göre uygulama farklılıkları gösterir. Genelde yerli duvar kağıtları uygulanırken, duvara yapıştırılmaları sırasında birbirinin üzerine 2–3 milim kadar bindirilir. Böylece kağıt kuruduktan sonra esneme kabiliyeti kazanır.

Ayrıca duvar kağıdının önemli özelliklerinden biri de akustik ve ses emicilik özelliği bulunur. Çocukların odalarındaki sesten rahatsız olanınız varsa, bence vakit kaybetmeden hemen döşemeye başlayın.
Duvar kağıdının dizayn çeşitliliğini anlatmama gerek var mı bilmiyorum. İster bir orman, isterseniz bir rallide kendinizi hissedebileceğiniz bir duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Bu sene özellikle odalarımız pastel renkler ve desenli duvar kağıtları ile süslenecek. Çocuk odaları maviler, pembeler, yeşiller ve sarılarla renklenip, çiçekler, kalpler, ayıcıklar, ördekler, uğur böcekleri motifleri ile şekillenecek.

Bu kadar kullanışlı olan duvar kağıtları, iyi korunarak uzun yıllar dayanıklı kalabilir. Boyadan çok farklı olan kağıdın verdiği his anlatılası değil, yaşanılası bir durumdur. İnsanın ruhuna işler. Şöyle ki; yaşadığımız yer neresi olursa olsun, görsel alan olarak büyük yer kaplayan duvarlar belki görmek için baktığımız yerler olmadı ama duvar kağıdına geçişten sonra gözlerimizi alamayacağımız hale gelecek. İçinde bulunduğumuz mekanda kullanacağımız üstün özellik ve güzellik sağlayacak olan duvar kağıdı ile bundan sonra hayatımızda farkında olduğumuz alanlar haline gelecek. Gerçektende duvar kağıtları son yıllarda gelişen teknolojinin de katkısıyla hem kullanım kolaylığı hem de görsellik açısından evimizin yükselen trendlerinden biri olmaya aday.

Bebek odalarında değişen diğer bir trend ise, tavan aydınlatmalarına kendi tasarımlarınızı yansıtabilmeniz. Artık kendi hayalinizdeki kahramanları veya çocuğunuzun bir numaralı favori oyuncağını mutlaka enerji tasarruflu ampullerle kullanarak, dünyamıza ve çevremize saygı göstermiş oluruz. Ayrıca kullanılmış bebek bezlerini de geri dönüşüm çöpleri için ayırmayı da unutmayalım. Aslında tüm bunları yaşarken kendi içinde çözümlemeniz mümkün. Yeter ki çaba gösterip, pratik fikirlerimizi uygulamaktan çekinmeyelim.

Bebek odaları, yeni annelerin zamanlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri bir alandır aslında… Şunu iyi biliyorum ki uyuyan güzel bebeğinizi seyretmek ya da yeni anneliğin getirdiği duygusal gel-gitleri en az seviyede yaşayarak endişelerden kurtulmak için bile anneler, bu odada zaman geçirmeyi severler. O halde yeni bebek odası, yalnızca bebeği değil anneyi de huzurlu kılacak bir şekilde tasarlanmalıdır.

Yapılan tüm araştırmalarda doğru müziklerin bebekleri ve anneleri rahatlattığı kanıtlanmıştır. O halde bebek odamızın olmazsa olmazlarından bir tanesi de farklı müzik türleri içeren CD’ler ve portatif veya sabit bir müzik setidir. Uzmanlar ayrıca müzik içerikli oyuncak ve kitaplar önermektedir, çünkü karmaşık sesler, gelecekteki beyin kullanımına geliştirici oranda katkı sağlamaktadır. Tabii bunda da bir sınır vardır. Eğer bebek olan bitenlerden memnun değilse, bunu fark edersiniz. Dönüp el ve ayak parmaklarına bakarlar ya da kıvranır ve hıçkırmaya başlarlar.

Bebek odasının bir diğer vazgeçilmez aksesuarı ise çekmeceli bir dolaptır. Bu bebeğin eşyalarını ya da aksesuarlarını koyabilmek için büyük kolaylık sağlar. Yine bebek odalarının rengini seçerken renklerde soft tonları tercih etmeli ve odalarda karmaşıklık yaratacak düzeyde fazla renk kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bir bebek odasının en önemli tamamlayıcısı hareketli oyuncaklardır. Dikkat edin ki, burada söz konusu olan yalnız sabit oyuncaklar değildir, çünkü sabit oyuncaklar bebeklerdeki hareket algısının gelişmesini sağlamaz. Yine yapılan araştırmalarda, hareketli oyuncaklar sayesinde bebekler, hareketli davranıştan bir sonuç çıkartabilir ve kendileri uygulamaya çalışırlar. Böylece, çocuğun kendi hareketinin çevreye etki ettiğinin öğrenmesi sağlanmış olur. Psikoloji profesörü, “Bizler bebeklerin hareket eden cisimlerle, duran cisimlere göre çok daha fazla ilgili olduklarını biliyoruz." demiştir.

Sevgili anne adayları, bebek odası dekorasyonunda hiçbir zaman her şeyin eksiksiz olmasını beklemeyin, çünkü bebeğiniz büyüyecek ve bu da demektir ki her zaman eksikleri olacak. Bunun da değerini bilip tadını çıkartın ve hayattaki önemli anların arasına kaydedin.

Mimar Selim Yuhay

False