GeriDekorasyon Bebek Odalarında Dekorasyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebek Odalarında Dekorasyon

Bebek Odalarında Dekorasyon

Seçim yapmak zaman zaman zor olabilir. Gelin, size yardımcı olalım.

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, dekorasyonda en önemli konulardan biri renk seçimidir. Sizler de özellikle bebek odasının renkleri konusunda benden sürekli bilgi almak istiyorsunuz. İşte size ipuçları...

Rengarenk duvarlar

Bebek odalarında değişik renk seçimleri mümkündür. Bebeğinizin sakin bir odası olmasını istiyorsanız, duvarında sarı ve açık krem rengi gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Eğer kız bebek bekliyorsanız ve odasının pembe ağırlıklı olmasını istiyorsanız oda duvarında açık pembeyi de tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde erkek bebek beklerken de duvarda açık mavi kullanmanız mümkün olabilir. Açık renklerle donanmış bir odada bir duvarı aynı rengin değişik bir tonunda da boyayabilirsiniz. Yine odanın bazı köşelerini renk köşeleri yaparak, ana renk ve ara renklerden oluşan bir kombinasyondan oluşan renk köşesi yapabilirsiniz ki bu da çocuğunuzun ileride renkleri daha kolay öğrenmesine yardımcı olacaktır. Oda duvarında son yıllarda çok gündemde olan duvar resimlerinden yaptırmanız mümkün olduğu gibi, açık renklere sahip olan bir oda duvarında yaptıracağınız gökkuşağı resmi de odaya çok farklı bir hava yaratmanızda yardımcı olacaktır.

Duvarları işleyin

Son yıllarda sayıları hızla artan ve yine her biri neredeyse bir tablo güzelliğinde olan duvar kağıtlarını da lütfen unutmayalım. Özellikle bazı duvar kağıdı imalatçıları, duvar kağıdı seçiminde harika fırsatları gözümüzün önüne sunuyorlar.

Oyuncak saklama alternatifleri

Bir diğer çok sorulan soru da bebek odasında oyuncak saklayabileceğimiz alternatif alanları nasıl yaratabileceğimiz ile ilgili. Bu sorunun da birden çok cevabı var elbette. Bebek odalarının her biri aynı ölçüde değildir şüphesiz, ancak akrabalar ve arkadaşlarımızın aldığı oyuncaklar, anne-babalarınkine eklenince hiçbir oda bence oyuncakları koymak ve saklamak için yeterince büyük sayılmaz. Yine de oyuncak saklamak için tabii ki özel yerlere ihtiyacımız vardır. Özellikle de ileride çocuklarımızın oyuncaklarıyla oynamalarını istiyorsak, her seferinde bir tane oyuncak seçeneği sunmalı ve diğerlerini kesinlikle saklamalıyız.

Çocuklarımızın ileride kendi oyuncaklarını toplama sorumluluğu almaları için oyuncak saklama yerleri onların ulaşabileceği bir seviyede, kolay ve tehlike yaratmayan dolaplar olmalıdır. Bazen büyük bir oyuncak sandığı eğer tehlikesiz açılıp kapanabiliyorsa, oyuncak saklamak için ideal olabilir. Aynı şekilde ileride çocuklarımız için bir kitaplık oluşturmamız gerektiğinde kitaplığın onların boyuna uygun olduğundan emin olmalıyız. Her şeyden önemli olarak düşünmemiz gereken, yaptığımız şeylerin bizim değil çocuklarımızın hoşuna gitmesi ve onlara uygun olmasıdır.

Bebek odalarındaki yer döşemeleri

Bu yazımın son sorusu da oldukça ilginç ve değişik bence. Sorunun içeriği bebek odalarındaki yer döşemeleriyle ilgili. Yer döşemelerinde kullanacağımız malzeme halı veya parke olabilir. İki seçimde de artılar ve eksiler var elbette. Halı seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli olan konu, bebeğin alerjik bir durumu olup olmadığı ve halının temizlenmesindeki kolaylıktır. Piyasada çok değişik halı firmaları vardır. Seçim yapmak zaman zaman çok zor olabilir. Parke halıya oranla çok daha hijyeniktir aslında ama onda da seçim yaparken alım yapacağınız firmadan kanserojen madde içermediğinden emin olmak için sertifikası olup olmadığını soruşturmanız gerekir.

Mimar Selim Yuhay

False