GeriBebek Beslenmesi Bebek nasıl emzirilir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebek nasıl emzirilir?

Bebek nasıl emzirilir?

Emzirirken dikkat edilmesi gerekenler ve uygun emzirme pozisyonları…

Emzirmek, bebeğin sağlığı kadar annenin sağlığı için de çok önemlidir. Özellikle doğru emzirme pozisyonları hakkında bilgi sahibi olmak hem bebeğin hem de annenin sağlığını güvence altına alır ve hayatlarını kolaylaştırır. İşte emzirirken dikkat edilmesi gerekenler ve uygun emzirme pozisyonları…  

Emzirirken dikkat edilmesi gerekenler

• Emziren kadının süt verdiği sürece her gün 500-600 kalorilik ek enerji alması gerekir.

• Günlük en az iki litre sıvı ve protein gereksinimini karşılamak için et, tavuk, balık ya da kuru baklagillere her öğün yer verilmelidir. Sebze ve meyve bol bol tüketilmelidir.

• Yemeklerde iyotlu tuz kullanmak uygundur.

• Aşırı ödem sütün memelerden zor salgılanmasına neden olur. Ödemli annelerde süt 2-3 gün gecikerek gelir, ödem azaldıkça süt artar. Ödemi söktürmek için annelerin salatalık, karpuz, lahana yemesi önerilir.

• Bazı bitki çaylarının da anne sütünü artırıcı özellikleri vardır. Örneğin; keçisedefi, çemen otu, mine çiçeği, amber çiçeği ve özellikle rezenenin günde iki büyük bardak (400 ml) içilmesi gerekir.

• Fazla nane yemek, nane çayı ve sigara içmek sütü azaltır.

• Memelerden birinin daha az emilmesi, o memenin süt üretimini giderek azaltır ve sonunda durdurur.

Doğru emzirme pozisyonları

“Tüm pozisyonlarda anne en rahat pozisyonda oturmalı, bebeğin başı ve vücudu aynı düzlem üzerinde olmalı, yüzü memeye doğru, burnu meme ucunun karşısında olmalıdır. Anne, bebeğin vücudunu kendi vücuduna yakın tutmalı, yenidoğan döneminde ‘’Baş-Boyun-Popo’’ desteklenmelidir. Dört parmak da meme altından desteklenip başparmak memenin üst kısmından tutularak ağza yerleştirilir. Bebeğin başı tutulmaz çünkü refleks olarak atar” şeklinde açıklamalarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Soysal, uygun emzirme pozisyonlarını anlatıyor.

Yatar pozisyon

Anne yatakta doğrulamayacak ve dönemeyecek durumda ise ilk bu pozisyon uygulanır. Bebeğin altı yastıkla desteklenerek anneye paralel bir şekilde yatırılır ve anne göğsü kavratılır.

Beşik pozisyonu

Anne sütü, anne oturur ve dönebilir durumda olduğunda, bebeğin altı yastıkla desteklenerek anne kucağında verilir.

Çapraz beşik pozisyonu

Bebek daha küçükse ve başını tutmakta zorluk çekiyorsa bu pozisyonda emzirmek daha uygundur, bu pozisyonda bebek diğer kolla tutulur.

Çanta (futbol topu) pozisyonu

İkiz bebeklere uygun bir pozisyondur. Bir bebek annenin koltuk altına yüzü annenin yüzünü görecek şekilde göğse tutturulur. İkinci bebek de aynı şekilde diğer göğse tutturulabilir.

[fotogaleri=253]

False