GeriBebek Beslenmesi Bebeğinizi sütten kesmeyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeğinizi sütten kesmeyin

Bebeğinizi sütten kesmeyin
Abone Olgoogle-news

Sütün azlığı endişesiyle annenin bebeğini sütten kesmesi yanlış!

Sütün azlığı nedeniyle annenin, vücut direncinin azalacağı endişesiyle bebeğini sütten kesmesi yanlış!

Bebeklerin beslenmesiyle ilgili toplumdaki bazı yanlış bilgiler, çocukların hastalıklara karşı dirençsiz olmasına yol açabiliyor. Yapılan tüm uyarılara karşın bir çok annenin, çocuğunu yanlış geleneksel metotlarla besleme alışkanlığını sürdürdüğünü görüyoruz. Sağlıklı bir nesil için, öncelikle annelerin bilinçlenmesi ve sık yapılan yanlışlardan uzak durmaları gerekiyor.

İşte bu dönemde bebekler için yeri doldurulamayacak olan tek besin maddesi, anne sütüdür. Sağlıklı bir çocuk, mutlaka 2 yaşını dolduruncaya kadar emzirilmelidir. Çok özel durumlar dışında, bunun başka bir alternatifi de yoktur.

Anne sütüyle beslenen çocuğun bağışıklık sisteminin istenilen ölçüde güçlendiğinin ve hastalıklara karşı yeterli anne sütü alamayan çocuğa göre daha dirençli olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını görüyoruz. Hastalığa daha oluşmadan önce çare bulmayı amaçlayan modern tıp, bebeklerin anne sütüyle beslenmesine büyük önem vermektedir. Buna rağmen Türkiye'de nereden ve hangi kaynaktan çıktığı bilinmeyen bilgiler, annelerin kafasını karıştırıyor.

Bize gelen bazı anneler, sütünün az olduğunu ve vücudunda kalsiyum eksikliği olabileceğinden endişe ettiği için artık çocuğunu emzirmek istemediğini söylüyor. Bazılarının ise 2 yaşına gelmeyen bebeklerini sütten kesebilmek için, göğüslerine acı biber, tuzlu bal ya da ayakkabı boyası sürdüklerini biliyoruz. Sütün azlığı nedeniyle annenin, vücut direncinin azalacağı endişesiyle bebeğini sütten kesmesi son derece yanlıştır.

Prof. Dr. Hasan Koç

False