GeriBebek Sağlığı Bebeğinizi öperken bir daha düşünün!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeğinizi öperken bir daha düşünün!

Bebeğinizi öperken bir daha düşünün!

Bebekler ve çocuklarla ilgili bir konu geçiyorsa orada mutlaka, hassasiyet, ekstra dikkat ve önem vardır.

Tıpkı diş sağlığı konusunda olduğu gibi… Üstelik ebeveynler olarak bu konuda önemli sorumluluklarınız ve maksimum seviyede özen göstermeniz gereken minicik dişleriyle sizin kontrolünüzde bir bebeğiniz var. Diş Hekimi Ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, diş çürüğünün, anne ve babadan çocuğa bulaşabilen bir hastalık olduğuna dikkat çekerken, ebeveynlerin yapmaları gereken davranışları anlattı.

Bebeğinizi öperken bir daha düşünün

DİŞ ÇÜRÜKLERİ BULAŞICIDIR!

Kültür ve toplumsal alışkanlıklarımız bebek ve çocukları severken yanlış davranışlar sergilememize yol açabiliyor. Konuyu şu şekilde açıklamak gerekirse; yeni doğan bebeklerin ağzı çürük yapıcı bakteri içermez. Bu bakteriler büyük olasılıkla dişler sürmeye başladığında, sıklıkla da anneden bebeğine bulaşır. Bu anlamda çok bileşenli bir enfeksiyon hastalığı olan diş çürüğünün bulaşıcı özellik taşıdığını söyleyebiliriz.

Bulaşma esnasında özellikle annenin dikkat etmesi gereken belli özellikler söz konusudur. Bulaşmanın olmaması için anne, bebeğini beslerken kaşık, emzik, biberon gibi araçları kendi ağzıyla temasta bulundurmadan kullanmalıdır. Aksi halde anne, çürüğe yol açacak organizmaları kendi ağzından bebeğine aktarır. Eğer anne bulaşmayı üç yaşına kadar kontrol ederse bu süreden sonra olabilecek aktarımı çocukta çok şiddetli çürük enfeksiyonlara yol açmaz. Bu noktadan hareketle kritik sürecin ilk 3 yıl olduğu kabul edilmektedir.

Bebeğinizi öperken bir daha düşünün

BU DAVRANIŞLARDAN UZAK DURUN

 • Ebeveynlerin çocuklarının ağız ve diş sağlığı konusunda yapması gerekenler bazı önemli noktalar mevcut.
 • Ebeveynler, bebeklerinin ilk süt dişlerinin çıkmasıyla birlikte bu hassas dişleri ya bu iş için üretilen özel fırça ile ya da temiz bir tülbent, gazlı bez ile yardımıyla düzenli olarak fırçalamalıdırlar.
 • Bebeklerin beslenmesi sırasında ballı emzik, şeker içerikli sıvı gıdaları içeren biberonun kullanımları biberon çürüğü olarak adlandırılan üst ön kesici dişlerde çürüklerin oluşmasına neden olur. Bu nedenle bu tür davranışlardan uzak durulmalıdır.
 • Kaçınılması gereken bir diğer alışkanlık ise bebeklerin uykuya şekerli süt vs. içeren biberonlarla yatırılmasıdır. Bu noktada ebeveynler henüz süt dişleri yeni oluşmaya başlayan ve şekerli gıdalara hassasiyeti düşük bebekleri şekerli gıdalardan uzak tutmaktır.
 • Ayrıca yukarıda da belirtildiği gibi bebeğinizi ağzından öpmek, mamasını yedirirken kontrol amacı kaşığı ağzınıza sürmek gibi hatalara düşmeyin.

6 AYDA BİR KONTROL ÇOK ÖNEMLİ

Ebeveynler unutmamalıdır ki, bebek ve çocukların diş sağlığının mimarları kendileridir ve bu noktada üzerine düşen görevi yapmaları gereklidir. Anne-babaların, bebeklerini bir sorun olsun ya da olmasın 6 ayda bir diş hekimine kontrole götürmeleri oldukça önemlidir. Anne ve baba, çocuklarını diş sağlığına önem veren bireyler olarak görmek istiyorsa, onun önünde düzenli olarak ağız bakımına dikkat eden doğru bir model oluşturmalıdırlar. Aynı zamanda dişlerini fırçaladıktan sonra küçük ödüllendirmelerle de bu alışkanlığın yerleşmesi kolaylaşabilir.

False