GeriBebek Beslenmesi Bebeğinize yatarken yemek yedirmeyin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeğinize yatarken yemek yedirmeyin!

Bebeğinize yatarken yemek yedirmeyin!

Bebeklerin yatırılarak beslenmesi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor!

Bebeklerin ilk 6 ay mutlaka anne sütüyle beslenmesi gerekir. Bebeklerin emzirilmesi ve yemek yedirilmesi sırasında beslenme şekli çok önemli. Bebekleri yatırarak besleme kesinlikle uygun değil çünkü yatırılarak beslenen bebeklerde ağız içerisinde besin artıkları kalıyor. Bebekler yemekten sonra uyutuluyor ve besinler uzun süreli ağızda kalıyor. Bu durumda da besin artıklarının üzerinde mantar üremesi oluyor.

Bebeğinize yatarken yemek yedirmeyin

SIK HASTALANMALARINA YOL AÇIYOR

Bu durumun bebeklerin sık sık hastalanmalarına ve sağlıklarının bozulmasına neden oluyor. Ayrıca ağızda kalan besinler kokuşmaya yol açarak sağlıksız bir ortamda reflü hastalığının da altyapısını oluşturabiliyor. Bu açıdan da ailelerin dikkat etmesini öneriyoruz.

Ağız içerisinde oluşan mantarın çocuğun beslenme şeklini bozduğunu ve bağırsaklarla ilgili başka hastalıklara neden olur, ağızda kalan besinlerin orta kulak enfeksiyonuna yol açar.

EMZİRİRKEN BEBEĞİNİZİ EN AZ 45 DERECE AÇIYLA TUTUN 

İlk 6 ayda bebeklerin oturtularak beslenemeyeceği için belli bir açıda yatırılması gerekir. Anneler bebeklerini emzirirken en az 45 derece açıyla tutmalı. Böyle yatırılarak beslenen bebeğin ağız içerisinde besin kalması engellenmiş olur. Biz annelere bebeklerini doyurduktan sonra özellikle ağızlarına 1-2 damla steril su damlatmalarını öneriyoruz. Bu şekilde ağız içerisinde besin kalması engelleniyor. Böylece enfeksiyon ve orta kulak iltihabı gibi birçok hastalığın önüne geçilmiş oluyor.

 BEBEĞİN EMZİRME POZİSYONU NASIL OLMALI?

 

Bebeğinize yatarken yemek yedirmeyin

Ağızdaki mantarın tedavisi için antibiyotik damlalar ve ilaçlar kullanılıyor. Ağız mantarı ilaçları, bağırsağın normal florasını bozabiliyor yani yararlı mikropları öldürüyor. Bu da alerji zeminini geliştirerek genetik alerjiye alt yapı oluşturuyor.

BEBEĞİNİZ SÜREKLİ AĞLIYORSA AĞIZ İÇİNİ KONTROL EDİN!

Beslenmeyi reddeden çocuklarda ailenin mutlaka ağız içerisini kontrol etmesi gerekiyor. Bebek sürekli ağlıyorsa yanak, dil üstü ve damaklar mutlaka mantar açısından kontrol edilmeli. Ağızda mantar görüldüğü durumda da doktora başvurulmalı. Özellikle mantar 2-3 günü aşmışsa ve tedaviye cevap vermiyorsa bunlar bazı ciddi immünolojik hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle aileler sürekli bebeklerinin ağız içini kontrol etmeli ve ağız bakımını yapmalı. Ağız içerisinde mantara orta sıklıkta rastlansa bile bebeklerin sağlıklı gelişimi için ailelere bebeklerini yatırmadan emzirmelerini ve beslemeyi öneriyoruz.

6 aydan sonra ise bebekler oturarak beslenebilir, bu dönemde bebeklerin boğazında kalmayacak besinlerin ellerine verilerek kendilerinin beslenmesinin sağlanması gerekir.

AA

[fotogaleri=1375]

False