GeriBebek Sağlığı Bebeğinize kalça ultrasonu çektirdiniz mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeğinize kalça ultrasonu çektirdiniz mi?

Bebeğinize kalça ultrasonu çektirdiniz mi?

Türkiye’de her 100 doğumdan 1’inde doğumsal kalça çıkığı sorununun olduğunu dikkat çeken uzmanlar, bebeklerde ilk 1 ayın teşhis için çok önemli olduğunu, mutlaka doğumdan sonra 1’nci ay sonunda kalça ultrasonu çektirmelerini öneriyor.

Uzun yıllardır yeni doğmuş bebekler, hareket ederken kendilerine zarar vermemeleri ve uzun süre rahat uyumalarını sağlamak amacıyla kundaklanıyor. Fakat uzmanlar kundaklama işleminin kalça çıkıklığına eğilim yaratması sebebiyle bebeğin kundaklanmasını önermiyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Serhat Mutlu, doğuştan kalça çıkığı ile ilgili ailelere önemli bilgiler verdi.

AYAK KISALIĞI VE TOPALLAMA GİBİ SORUNLARA YOL AÇABİLİR

Kalça uyluk kemiğinin baş kısmının içinde bulunması gereken yuvadan ayrılması sonucu oluşuyor. Erken tedavi edilmezse, ayak kısalığı ve topallama gibi kalıcı sakatlıklara yol açabiliyor. Bunların yanı sıra kalça ve belde erken kireçlenme görülebiliyor. Kızlarda erkeklere nazaran 6 kat daha fazla ortaya çıkıyor. Bebeklerde gelişen kalça çıkığının nedeni tam olarak bilinmese de genetik, hormonal ve çevresel etkenlerin rol oynadığı düşünülüyor. Kalça çıkığı anne karnındayken gelişebileceği gibi, anne ve babanın hatalı davranışları nedeniyle sonradan da oluşabiliyor.

Leğen kemiğindeki yuvanın gelişimindeki aksama ve buna bağlı olarak bacak uyluk kemiği başının bu yuva içerisindeki normal pozisyonu koruyamaması ve yuva dışarısında bulunması kalça çıkığı olarak değerlendirilebilir.

AİLEDE VARSA ÇOCUKTA OLMA İHTİMALİ YÜKSEK

Sezaryen doğum, bağların gevşekliği, doğum kilosunun fazla olması, bebeğin anne karnındaki pozisyonu (makat gelişi), ilk çocuk olması gibi faktörler kalça displazisinin görülme sıklığını artıran unsurlardır. Bebeklerin yüzde 40’ında çift taraflı çıkık veya yetersizlik olur. Yeni doğan bebeklerde ve çıkık derecesi ağır olmayan küçük çocuklarda yürüyene kadar hiçbir belirti olmayabilir. Bu gibi durumlarda çıkık, çocuk doktorlarının normal muayeneleri sırasında fark edilmeyebilir. Bebeğinizin bacaklarında uzunluk farkı, ayaklarında şekilsel bozukluk, kalça ve bacağın üst kıvrım bölgelerinde sağ ve sol bacak arasında farklılık, bacaklardan birinin diğerine oranla daha az hareketliliği ve esnekliği varsa bir ortopediste başvurun. Ayrıca yürüme başlangıcında sendeleyerek yürüme biçimi gibi belirtiler gözlemliyorsanız en kısa sürede bebeğinizi deneyimli bir hekime göstermeniz gerekir. Tanı sonucunda pavlik bandajı dediğimiz, bebeğinizin dizlerini birbirinden ayırarak karnına doğru çekilmesini sağlayan yöntem uygulanır. Bu bandajlar bebeğinizi rahatsız etmez. 6 aylıktan sonraki dönemlerde genel anestezi altında, kalça yerine oturtulup alçı uygulanması, 18 aydan daha büyükler içinse kemik ameliyatları gerekebilir. Yaş ilerledikçe çıkık ağırlaşacağı için operasyonların büyüklüğü de artar.

False