GeriYenidoğan Bebeğin ilk aylardaki bakımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeğin ilk aylardaki bakımı

Bebeğin ilk aylardaki bakımı

Bebeğin ilk aylardaki bakımı sadece beslenme ve uyku ile sınırlı değildir. İşte size tüm gelişimi hakkında birkaç tavsiye…

Yeni doğan bebeğin ilk aylardaki bakımı sadece beslenme ve uyku ile sınırlı değildir.İşte size bebeğin komple gelişimi hakkında birkaç tavsiye…

2-4 aylar arası bebeğiniz büyümeye başlayacak bu dönemlerde de artmış bir beslenme talebi olacaktır. Kilo alımı iyiyse bebeğiniz istedikçe onu beslemeniz uygundur. En azından 4 ay dolmadan önce hiçbir ek gıda almamalıdır. Bazen anneler bebeğe bir şeyler yedirmek istiyor, sabırsız davranıyorlar ancak bunun yararı değil zararı olacağı unutulmamalıdır. Doktorun önermediği bir şeyi bebeğinize vermeyin!

Uyku Düzeni

Artık bebeğiniz gündüzleri daha uzun sürelerle uyanık kalacaktır. Yaklaşık saatte bir fazla derin olmayan bir uykuya dalabilir. Geceleri bazen 7 saate dek süren uykular olabilir.

Uygun alışkanlıklar geliştirmek için bebek uykulu haldeyken (uykuya dalmadan) yatağına koyun. Bırakması güç alışkanlıklara döneceği için bu sırada sallamayın, emzik vermeyin veya beslemeyin.

Eğer hala aynı odada yatıyorsanız, bebeği kendi odasına geçirebilirsiniz.

En ufak bir sesini duyunca, hemen yanına koşup onu uyandırmayın. Belki de kendi kendine tekrar uykuya dalmayı başaracaktır. Gece beslemelerinin mümkün olduğunca sıkıcı olmasını sağlayın, bebekle oynamayın, ona uyarı vermeyin.

Ağlama Sıklığı

Bebekler ilk 3 ayda normal olarak günde 2-4 saat ağlarlar. Bu onların kendilerini ifade biçimidir. 3 ay dolayında ağlama giderek azalırken bunun yerine çok daha zevkli bir süreç, gülümseme ve kahkahalar başlar.

İlk 3 ayda üç saatten uzun süren, haftada en az üç kez yineleyen nedeni bilinmeyen ağlamalara 'Kolik ' denir. Bu ağlamalar, genellikle günün belli saatlerinde özellikle de akşamları olmaktadır.

Gelişimi

Artık bebeğiniz başını daha iyi kontrol edebilir, karın üstü yatırıldığında başını 45 derece kaldırıp etrafa bakabilir. Gözleriyle hareket eden bir cismi izleyebilir. Başını ve gözlerini sese döndürür. Gülümsemeye başlar.

Bebeğin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Karın üstü yatırıp boyun kaslarını güçlendirmesini sağlayın. Parlak renkli, hareketli, sesli oyuncaklarla dikkatini çekin. Yatağının kenarına kontrast rekler içeren resimler, şekiller veya kırılmaz bir ayna iliştirin. Onunla yüz yüze zaman geçirin, konuşun, şarkı söyleyin, sık sık ismiyle hitap edin.

Bebeğinizin Güvenliğini Nasıl Sağlayacaksınız?

Bebeğiniz artık tüm vücut bölümlerini daha iyi hareket ettirmekte, ancak henüz tam kontrol sağlayamamaktadır. Onun bıraktığınız yerde hareketsiz kalacağını varsaymayın!

Asla yüksek bir yerde bebeği yalnız bırakmayın. Bebek yatağında daima parmaklıkları kaldırın.

Bebeğin banyo suyunun sıcaklığını daima önceden kontrol edin. Bebeğin hassas cildini güneşten koruyun.

Oyuncak ve çıngıraklar bebeğin yutamayacağı kadar büyük olmalı, keskin kenarları, kopan küçük parçaları olmamalıdır. Bebeğin emziğini boynuna bağlamayın.

Arabada yüzü arkaya dönük olacak şekilde özel araba koltuğunda oturtun. Asla bebeği arabada yalnız bırakmayın. Arabanın arka camında, ani bir fren halinde bebeğe zarar verebilecek eşyalar bulundurmayın.

Zehirlenmeleri önlemek için bebeğe doktorun önermediği herhangi bir ilaç vermeyin.

Çocuk Doktoru 
Nilüfer Karataş

False