GeriBebek Sağlığı Bebeğe kefir verilir mi ve ne zaman verilir? Bebeğe kefir içirmek yararlı mı yoksa zararlı mıdır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeğe kefir verilir mi ve ne zaman verilir? Bebeğe kefir içirmek yararlı mı yoksa zararlı mıdır

Bebeğe kefir verilir mi ve ne zaman verilir? Bebeğe kefir içirmek yararlı mı yoksa zararlı mıdır

İçeriğindeki probiyotik ve yararlı bakteriler ile kefir en önemli besin kaynaklarından biridir. Çocuk ya da yetişkin herkesin mutlaka düzenli tüketilmesi gerektiği yiyecekler arasında gelir. Peki, ama bebeğe kefir verilir mi ve ne zaman verilir? Bebeğe kefir içirmek yararlı mı yoksa zararlı mıdır detayları ile derledik.

7'den 70'e herkesin tükettiği ve son dönemlerde özellikle öne çıkan besin kaynaklarından biri kefirdir. Çünkü bağışıklık sistemini önemli oranda güçlendiren yararlı bakterilere sahiptir. Bu da dış tehlikelere karşı vücudu korumakta ve daha sağlıklı bir yapı oluşturulmasına olanak vermektedir. Bu bağlamda bebekler için kefirin verilip verilmeyeceği merak edilen konuları arasına giriyor.

Bebeğe Kefir Verilir mi?

Kefir içebilmenin aslına bakılırsa belirli bir yaşı yoktur. Özellikle süt ve süt ürünlerini tüketilebilen, yoğurt tüketen herkes kefir içebilir. O yüzden sorunun cevabı olarak yetişkinler ve çocuklar da olduğu gibi bebeklerin de kefir tüketebileceği söylenebilir. Tabii bunu gerçekleştirmeden önce mutlaka bir uzman doktora başvurmak önemlidir. Böylece bebeğin hangi ay dönemi içerisinde kefire başlaması gerektiğine dair bilgi alınır. Bu sayede minik yavruların daha küçüklüğünden itibaren bağışıklık sistemini güçlendirme şansı elde edilir.

Bebeğe Kefir Ne Zaman Verilir?

Anne ve babaların en çok merak ettiği konular içerisinde bebeklere ne zaman kefir verilebileceği geliyor. Bu bağlamda Uzman doktorların ele aldığı konu dahilinde, 6 ya da 7 aylıkken bebekler kefir tüketme dönemine gelebilir. Ancak bu noktada bebeğin süte karşı alerjisi olup olmadığı önemlidir. O yüzden birtakım tetkik ve teşhislerin yapılabilmesi için, kefir tüketimi konusunda önce doktora başvurmak gerekir. Böylece yoğurt ve süt ürünleri tüketen Bebekler, 6 veya 7 aylık olması itibariyle bu süreçten sonra kefir tüketimini gerçekleştirebilir. Ancak bebekler için kefir tüketimi noktasındaki miktar, mutlaka uzman bir doktor kontrolünde ele alınmalıdır.

Bebeğe Kefir İçirmek Yararlı mı Yoksa Zararlı mıdır?

Kefir yaş kriteri olmadan herkes için yararlı besin kaynakları arasında gelir. Çünkü içeriğindeki yararlı bakteriler ve probiyotik yapısı üzerinden öne çıkar. Sonuç olarak sağlıklı bir şekilde 7'den 70'e herkes kefir tüketebilir. Bu bağlamda aynı şekilde 6 veya 7 aylık olması üzerinden, bebeklerde getir tüketir. Özellikle onların bağışıklık sistemini küçüklükten daha güçlü hale getirmek için oldukça etkilidir. Bu bağlamda uzman doktor kontrolü altında yapılan muayene ile beraber, bebekler kefir tüketmeye başlayabilir. Belli miktarlar doğrultusunda düzenli olarak kız veya erkek bebeklere kefir vermek mümkün.

 

False