GeriSağlık Bayramdan önce aracınızın bakımını yaptırın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayramdan önce aracınızın bakımını yaptırın

Bayramdan önce aracınızın bakımını yaptırın

Uzmanlar, sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Tatil sebebiyle trafik artıyor ve birçok uzun yol tecrübesi olmayan sürücü, şehirlerarası yollara çıkıyor. Uzmanlar, uzun yola çıkacak sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Uzmanlar, bayramda ve sonrasındaki yaz tatili için şehirlerarası seyahate çıkacaklara "altın öğütler" verdi. Bayram ve yaz tatili nedeniyle oluşacak trafik yoğunluğuna dikkat çeken uzmanlar, özel araçlarıyla tatile çıkmaya hazırlanan sürücülere önemli uyarılarda bulundu.

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Onur Akçay, öncelikle araç bakımları tamamlanmadan uzun yola çıkılmaması gerektiğini söyledi. Akçay'ın sürücülere yönelik tavsiyeleri ise şöyle:

 - Aracınızın, klasik bakımlarını yaptırın.

 - Yola çıkmadan lastik diş derinliklerini ve havalarını kontrol edin. Klima ve havalandırma sisteminin çalıştığından emin olun.

 - Yola sabah erken saatlerde çıkın. Mola yerlerini önceden belirleyin. 2 saatte bir veya her 150 kilometrede 15 dakika mola verilmesi gerektiğini unutmayın.

 - Araçta klimanın yüz ve göğüs bölgesine değil cama doğru gelmesine dikkat edin. Sürekli klima açık gitmeyin, aracı 30 dakikada bir havalandırın.

 - Sıcaklardan fazla etkilenmemek için bol su tüketin. Ağır yiyeceklerden uzak durun.

 - Özellikle kalp, tansiyon ve şeker hastaları; sıcak havalarda çok uzun süre araç kullanmayın.

 - Tatil sebebiyle trafik artıyor ve birçok uzun yol tecrübesi olmayan sürücü şehirlerarası yollara çıkıyor. Bunu unutmayın ve her an karşınızdaki veya yanınızdaki sürücünün hata yapabileceğini düşünerek aracınızı kullanın.

 - Pedalları rahat hissedecek ayakkabılar tercih edin ama terlik ve benzeri şeyler kullanmayın.

- Takip mesafesini koruyun, şehir içinden geçerken hızınızı düşürün.

 - Kısa farlarınızı gece - gündüz açık tutun. Hız limitlerine uyun.

 - Emniyet kemerini takın ve arka koltuklardakiler de dahil tüm araç içindekilere taktırın.

- 12 yaşın altındaki çocukları boylarına ve kilolarına göre düzenlenmiş güvenlik koltuklarına oturtun, kucakta ve ön koltukta taşımayın.

 - Araç içinde sabitlenmemiş bir şey bırakmayın. Parfüm, gözlük ve çakmaklara dikkat edin. Yarım litrelik su şişesinin kaza esnasında 40 kiloluk ağırlıkla kafanıza çarpabileceğini unutmayın.

- Uyku getirebilecek ilaçlardan uzak durun.

- Tır, kamyon gibi ağır tonajlı araçların sık kullandığı yollarda lastiklerin yol açtığı izlere dikkat edin. Bu tür yollarda ağır yükün asfaltı ezmesiyle oluşan iz görünümündeki çukurlar, direksiyon hakimiyetinin kaybolmasına neden olabilir.

A.A

False