GeriSağlık Başınız ağrıyorsa havuç yiyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başınız ağrıyorsa havuç yiyin

Başınız ağrıyorsa havuç yiyin

Unutkanlığa da iyi geliyor.


DİŞ ÇÜRÜMELERİNE KARŞI ISPANAK

Başınız ağrıyorsa havuç yiyin

Demir deposu olarak bilinen ıspanak; A, B, C, E vitaminleri, magnezyum, fosfor, iyot mineralleri ve protein açısından zengin bir sebzedir. Bu nedenle ıspanak, vücut direncini arttırır. Özellikle bahar aylarında nükseden hastalıklara karşı vücudu korur. Kemik ve dişleri de güçlendirir. Diş çürümelerine karşı koruyucudur.


KARACİĞER İÇİN ENGİNAR

Başınız ağrıyorsa havuç yiyin

Karaciğer dostu olarak da bilinen enginar; içerdiği vitamin, mineral yoğunluğu ve anti toksin özelliği ile birçok hastalıkta gıda desteği olarak kullanılır. Enginar aynı zamanda mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da bilinir. Bunun dışında kalp hastalıklarında, romatizma ve gut hastalığında, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında faydalıdır. Enginar yemeği yaparken sadece taban bölümü değil, yapraklarının da pişirilip dip kısmının sıyrılarak yenmesi tavsiye edilir.


SİNDİRİME TAZE FASULYE

Başınız ağrıyorsa havuç yiyin

Taze fasulye ise özellikle mevsiminde haftada 2 defa tüketilmesi gerekir. Kalorisi düşük, yağ bakımından fakir bir sebze olsa da bol lifli yapısı sebebiyle diğer gıdaların sindirimine yardımcı olur. Sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar ayrıca kötü kolesterolün bağırsaktan emilimini engellediği için yararlı bir yiyecektir.


ÜLSER İÇİN BİBERİYE

Başınız ağrıyorsa havuç yiyin

Biberiye; bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, mide ülserinde, hazımsızlık ve sindirim sisteminin yavaş çalıştığı kabızlık gibi durumlarda, migren tipi baş ağrılarında faydalı olabilir. Hatta biberiye yağı kas ve eklem ağrılarını hafifletmekte kullanılabilir.


KOLESTEROLE SARIMSAK

Başınız ağrıyorsa havuç yiyin

Taze sarımsak mevsimsel salgın hastalıklarda koruyucu olarak, tansiyon ve kolesterol düşürücü olarak, kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici olarak kullanılmaktadır.


BAŞ AĞRISINA HAVUÇ

Başınız ağrıyorsa havuç yiyin

Havuç salatalarda, her türlü et ve sebze yemeklerinde kullanılmalıdır. Unutkanlığa karşı kullanımı yaygındır. Son yıllarda erken bunama, Alzheimer, kalp krizi, kronik baş ağrılarında, deri ve akciğer kanserine karşı kullanılmaya başlanmıştır.

İHA

False