GeriKişisel Bakım Bakımlı ellere sahip olmanın 5 kolay yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakımlı ellere sahip olmanın 5 kolay yolu

Bakımlı ellere sahip olmanın 5 kolay yolu

Özellikle mevsim geçişlerinde eller ayrı bir özen istiyor.

Dış görünümüne özen gösteren kadınların bile çoğu zaman unuttuğu el bakımı, sadece güzel görünmek için değil, cilt sağlığı için de oldukça önem taşıyor. Evoria uzmanları, cilt sağlığıyla ilgili önemli tavsiyelerde bulundu ve bakımlı ellere sahip olmanın 5 yolunu paylaştı.

Mevsimlerin olumsuz etkileri cildinizin hasar görmesine sebep olabilir. Özellikle soğuk ve rüzgarın etkili olduğu sonbahardan kışa geçiş aylarında cilt bakımı konusunda daha tedbirli davranılmalı. Evoria uzmanları el bakımının soğuk havalarda ayrı bir önem taşıdığını belirterek bunun için kadınlara tavsiyelerde bulunuyor.


1. Bol su tüketmek

Bakımlı ellere sahip olmanın 5 kolay yolu

Su içmenin sağlığımız için faydaları saymakla bitmez. Günde 2 litreden fazla su tüketmeniz vücudunuz için önemli olduğu kadar sağlıklı bir cilt için de oldukça önemlidir. Tıpkı yeteri kadar sulanmayan kurumuş bitkiler gibi insan vücudu da su ihtiyacını karşılayamazsa cilt kurumaya başlar ve cildinizde hasarlar meydana gelir. Özellikle ellerden başlayan bu kurumaya engel olmak için bol su tüketmelisiniz..


2. Ev işlerini yaparken eldiven kullanmak

Bakımlı ellere sahip olmanın 5 kolay yolu

Gün içinde farkında olmadan en çok elleriniz zarar görüyor. Özellikle ev temizliği ellerinizin daha fazla yıpranmasına sebep olabilir. Bu gibi işleri yaparken mümkün olduğu kadar eldiven kullanmayı tercih edin. Ellerinizi sabah ve akşam olmak üzere 2 defa nemlendirirseniz kısa zamanda farkı siz de göreceksiniz.


3. Elleri yıkarken dikkat etmek

Bakımlı ellere sahip olmanın 5 kolay yolu

Elleri düzenli olarak yıkamak vücudu mikroplara karşı korumak için oldukça etkili bir yöntem. Ellerinizi yıkarken cilt sağlığınızı da ihmal etmeyin. Evoria uzmanları, suyun aşırı sıcak ya da soğuk olmaması ve kullandığınız sabunun cildinizi kurutmaması gerektiğini belirtiyor.


4. Güneş ışınlarından korunmak ve elleri nemlendirmek

Bakımlı ellere sahip olmanın 5 kolay yolu

Evoria uzmanları, güneş ışınlarının zararlı etkileri konusunda dikkatli olunması gerektiğini düşünüyor. Güneşin, cildimizde yaratacağı cilt lekeleri gibi hasarlara engel olmak için güneş kremleri, nemlendirici losyonlar, cilt maskeleri gibi ürünler kullanılması ve uygun saatlerde dışarı çıkılması gerektiğini vurguluyor.

Cildinizde mevsimsel ve çevresel etkilerden kaynaklanan çatlaklar, kurumalar, lekeler ve birtakım hasarlar meydana gelebilir. Bunun için önlemler alın ve cildinizi bu konuda korumaya özen gösterin. Özellikle soğuk havalarda hem ellerinizde hem de dudaklarınızda daha fazla oluşan hasarlar için uygun nemlendiriciler kullanın.


5. Gece bakımı yapmak

Bakımlı ellere sahip olmanın 5 kolay yolu

Gün içinde el bakımı için ayıramadığınız zamanı geceleri telafi edin. Ellerinize, cilt tipinize uygun olan bir peeling uygulayıp soğuk su ile durulayıp yumuşak bir havluyla iyice kurulayın. Parmak aralarınızın kuruluğundan emin olduktan sonra yine cilt tipinize uygun yoğun nemlendiricili bir el kremini, ellerinize masaj yaparak uygulayın. 5 ile 7 dakika arasında sürecek bir masajın ardından ellerinize pamuklu bir eldiven takarak yatın. Ertesi gün uyandığınızda ellerinizin ne kadar yumuşak olduğunu göreceksiniz.

False