GeriÇocuk Sağlığı Bakıcınızı seçerken hangi etmenler önemli?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakıcınızı seçerken hangi etmenler önemli?

Bakıcınızı seçerken hangi etmenler önemli?

Bakıcı seçiminde zorlanıyorsanız, bu öneriler size yardımcı olabilir.

Bakıcınızı seçerken topladığınız tüm verileri bir arada değerlendireceğiniz zaman içgüdülerinizi ve sezgilerinizi de hesaba katabilirsiniz, ancak bundan önce dikkat etmeniz gereken ve bebeğiniz için önemli olan özellikleri bilmek, seçim sürecinde size yardımcı olabilir.

Fiziksel Özellikler

Bakım veren kişinin temizlik kurallarına uygun olması, hijyene özen göstermesi, giyimini çocukla kuracağı ilişkide rahat hareket etmesi kuralına göre ayarlaması, ancak tüm bunların yanında da aşırı süs ve aksesuardan kaçınması gereklidir. Bebeğin yutmasına neden olacak küpeler, uzun ve dağınık saçlar, uzun tırnaklar, uzun etek veya hareketi zorlaştıran kıyafetler, bebeğe bakım veren her kişi için zorluk yaratabilecek noktalardır. İlk görüşme belki iş görüşmesi olarak düşünüldüğünde daha farklı bir izlenim bırakabilir, ancak bakım süreci başladığında önceliğin çocuğunuz olduğu unutulmamalıdır.

Kişisel Özellikler

Bakım verecek kişinin sevgi dolu, ilgili, çocuğunuzun ihtiyaçlarını doğru yorumlayabilen bir kişi olması oldukça önemlidir. Bunların yanında sabırlı olmak ise, bebekle kurulacak ilişkide büyük yer tutar. Ağlayan, altını ıslatan, mama yememek için ısrar eden veya sebebi anlaşılmaz biçimde huysuzluk yapan bir bebekle ilişkiyi devam ettirebilmenin ve yetkin kalabilmenin en önemli anahtarı sabırlı olmaktır. Sabırlı, sevgi dolu, ilgi verebilen, bebeğin verdiği sinyalleri iyi değerlendirebilen bir bakıcı çok kapsamlı bir eğitime sahip olmasa da bebekle kurduğu kaliteli ilişki ile bebeği gelişimini destekleyecektir.

Temel özelliklerin yanı sıra;

• İyimser bir bakış açısına sahip olmak
• Soğukkanlı olmak
• Temel ilk yardım bilgisine sahip olmak
• Ses tonu ve beden dilini çocuğun gelişimine uygun kullanmak,
• Yaptığı işi sevmek de bakıcının bebekle olan ilişkisinin kalitesini yükseltecek özelliklerdir.

Profesyonel Özellikler ve Geçmiş Tecrübeler

Bakıcı adayınızı ararken ister var olan bakıcı ajansları ile çalışın, ister kendiniz bulmak için uğraşın ilk bakacağınız özelikle bakıcının geçmiş tecrübeleri diğer bir deyişle referanslarıdır. Daha önce kaç yaşındaki çocuklar ile ne kadar süre çalıştığı, işten ayrılma sebebi, ailenin size verdiği görüşler, bakıcı hakkında en başta size bayağı bilgi verecektir. Bu nedenle güvenebileceğiniz bir referans size çok yol aldırabilir, ancak unutmamak gerekir ki bir aileye çok iyi gelen bir özellik, sizin aileniz veya bebeğinize uygun olmayabilir. Bir aile çocuklarını çok sık öpen bir bakıcının çok şefkatli olduğunu düşünüp bakıcıya olumlu puan verirken, bu sizi rahatsız edebilecek bir özellik olabilir.

Bakıcınızla ile kurduğunuz ilişki, arada en sevdiğiniz varlık da olsa profesyonel bir ilişkidir. Bu nedenle, her profesyonel ilişki gibi aşağıdaki özelliklerin hem siz hem de bakıcınız tarafından gözetilmesi, aradaki ilişkinin uzun süreli olması konusunda yardımcı olabilir:

Bakıcınızla profesyonel bir ilişki sürdürebilmek için;

*Saygı ve mesafeyi korumak,
*Yapılacak ve yapılmayacak işleri en baştan tanımlamak,
*Kişisel alınganlık ve duygusal kırılmalar göstermemek,
*Giriş çıkış saatlerine karşılıklı özen göstermek,
*Ödemeleri zamanında yapmak,
*Ekstra istenecek işler için de en baştan düzenleme yapmak,
*Nasıl hitap edileceğini en baştan belirlemek,
*Kişisel sınır ve alanlara özen göstermek önemlidir.

Uzman Psikolojik Danışman Seçil Akaygün Cüntay  

False