GeriHamilelikte Sağlık Bahar Aylarında Enfeksiyonlara Dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bahar Aylarında Enfeksiyonlara Dikkat!

Bahar Aylarında Enfeksiyonlara Dikkat!
Abone Olgoogle-news

Değişen hava ile birlikte anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler…

Ağır kış şartları geride kalırken baharla birlikte güneş kendini gösteriyor ve tüm doğa yeniden canlanmaya başlıyor. Özellikle hamileler için ağır kış şartlarının, karın, soğuğun geride kalması çok önemli olmakla birlikte, bahar mevsiminin özellikle dikkat edilmesi gereken bir mevsim olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Mehmet Ali Akman, olası hastalıklara karşı anne adaylarını uyarıyor.

Öncelikle havaların ısınmasıyla birlikte insanlar yazın beklentisiyle bahar aylarında giyinmelerine çok dikkat etmezler. Gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farklılıkları özellikle anne adayları için önemlidir. Bilhassa bu dönemde olabilecek olan üst solunum yolu infeksiyonları hamilelerde daha problemli geçer. Daha uzun sürebilir ve daha da ilerleyerek sıklıkla zatüreye bile çevirebilir. Bu durum hem anne adayı hem de bebek için büyük bir risk taşımaktadır. Bu sebeple giyime ve beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Hamileler sıcaklık farklılıklarına dikkat ederek özellikle güneşin çekilmesiyle birlikte soğuğa maruz kalmamalı, ona uygun şekilde giyinmelidirler.

Beslenmenize Dikkat Edin!

Anne adayları baharla birlikte daha fazla enerji tüketecekleri için daha besleyici ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Bahar mevsimiyle birlikte sebze ve meyve çeşitliliğinin artması ve taze olması hamilerin beslenmesi için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Birçok bilimsel yayında iyi ve kaliteli beslenmenin hem hamile sağlığı hem de bebek gelişimi için çok önemli olduğunu gösteren bulgular vardır. Anne adaylarının direncinin artması, bebeğin gelişiminin sağlıklı olması için hamilelerin protein ve vitaminden zengin beslenmeleri çok önemlidir. Bahar aylarında hamilelik bu açıdan büyük bir avantaj sağlamaktadır. Protein ve vitaminden zengin beslenmenin erken doğum riskini azalttığını, doğum ağırlığı daha fazla ve daha zeki bebeklerin dünyaya geldiğini gösteren birçok bilimsel yayın mevcuttur.

Alerjik Hastalıklardan Korunun!

Bahar aylarında doğanın tekrar uyanmasıyla birlikte alerji mevsimi de açılır. Solunum sisteminde çok ciddi değişiklikler olan hamilelerin bu duruma çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle alerjik bünyeli hamilelerde bu durum ölümcül dahi olabilmektedir. Astım, alerjik rinit, alerjik larenjit gibi klinik hastalıklar bu mevsimde daha sık görülür.

Spor Yapmayı Bırakmayın!

Hamilelik süresince spor çok önemlidir. Erken doğuma neden olabilecek ağır egzersiz şeklinde olmamak kaydıyla spor hamileliğin problemsiz geçmesi ve bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Bahar aylarıyla birlikte hamileler dışarıda yürüme, spor yapma imkanına kavuşabilmektedir. Spor için uygun giyinmek hamiler için çok önemlidir. Ödeme yatkınlık nedeniyle bol ayakkabılar tercih edilmeli, uygun giyinmeli, su kaybı hamilelerde çok önemli olduğu için bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir.

Depresyona Yakalanmayın!

Mevsimsel olarak insanların duygularında en ciddi değişikliklerin bahar aylarında olduğu, örneğin depresyon atakları, intiharların en sık bahar aylarında görüldüğüne dair birçok bilimsel yayın bulunmaktadır. Değişen hormonların etkisiyle bu durum özellikle anne adayları için hem hamilelik sürecinde hem de özellikle doğumdan sonra lohusalık sürecinde çok önemlidir. Postpartum depresyon yani lohusalıkta görülen depresyonun bahar aylarında daha sık görüldüğü bilinmektedir. İntihara bile eğilimin arttığı bu dönemde yatkınlığı olsun olmasın hamilelerin ve özellikle hamile yakınlarının bu aylarda biraz daha dikkatli olmaları gerekmektedir.  

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False