GeriKişisel Bakım Bacak yapınıza göre çorap seçimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bacak yapınıza göre çorap seçimi

Bacak yapınıza göre çorap seçimi

İnce bacaklı gözükmenin sırrı ve 2012 modası!

Moda dendiğinde akla ilk olarak kıyafet, ayakkabı ve çanta gelirken şimdi ise sıra çoraplarda! Günümüzde gün geçtikçe çeşitlenen birbirinden güzel çorap modelleri, giysi seçimimizi belirler hale geldi. Peki, ama çorap seçimimizi nasıl yapacağımızı biliyor muyuz? Hangi modeller moda, hangi desenler ve hangi renkler bizim bacak yapımıza uygun? İşte tüm bunların cevabı haberimizde!

Penti Tasarım Direktörü Ayşin Bicioğlu, “Çorap, her kadında farklı duran bir aksesuardır. Çorap seçiminde kişinin bedenine uygun çorap alması önemlidir” diyor ve farklı vücut ve bacak şekillerine uygun çorap önerilerinde bulunuyor. Özellikle desenli çorap seçiminde bacak formuna göre seçim yapmanın öneminden söz eden Bicioğlu, birkaç önemli ipucu veriyor:

“Enine çizgiler bacağı daha toplu gösterir belki ama daha düzgün görünmesini de sağlar. Toplu bacaklı kadınlar dikine çizgili modelleri satın almalı. Bacakları çok düzgün olmayanlar ise sarmal geometrik desenleri tercih etmeli. Kısa boyluların ise daha ufak desenlere yönelmesinde fayda var.”

Bacak formunuza göre desenler

- Bacakları kalın/şişman olanlar küçük çiçek veya geometrik desenler, minik puantiyeler gibi zarif desenleri tercih etmeliler.

- Bacakları zayıf olanlar iri, geniş, tüm bacağı kaplayan desenleri kullanmalılar.

- Bacakları kısa olanlar boyuna çizgili desenlerden vazgeçmemeliler.

- Bacaklarında çarpıklık olanlar ise diagonal (köşegen) desenleri tercih edebilirler.

Kıyafetinize uygun çorap seçimi

• Mini eteklerle renkli opak çoraplar daha iyi gider.

• Kokteyl ya da gece elbiseleriyle bilek kısmında minik desen ya da taş olan çoraplar, arkadan dikişli çoraplar daha şık durur.

• Siyah dantel çoraplar düz renk elbiselerle giyildiğinde daha elegan bir görünüm verir.

• Diz boyu eteklerle bu yıl soket çoraplar moda, özellikle dantel olanları.

• Dümdüz bir kıyafetin altına desenli çorap giyerek trendi yakalayabilirsiniz.

• Fileler ve dantel desenli çoraplar, her tür giyimde, feminen ve elegan görünümü destekleyen, kadının dişiliğini modern bir dokunuş ile vurgulamasını ve kendini çok daha iyi hissetmesini sağlayan önemli aksesuarlardır.

• Bir diğer önemli çorap moda akımı da dantel görünümlü desenli çoraplar. Dış giyimde, şık gece kıyafetlerinin vazgeçilmez bir parçası olan dantelin, spor kıyafetlere de taşınmasıyla birlikte gündeme gelen dantel modası, çorapta da kendini gösteriyor.

• Her kadının dolabında siyah opak çorabı bulunmalı. Yüksek ya da alçak topuklu her tür ayakkabıyla, abiye ya da spor her tür kıyafetle giyebileceğiniz opak çoraplarla kendinizi şık ve rahat hissedebilirsiniz.

• Moda renklerde çoraplar kıyafetleri en iyi şekilde tamamlıyor, en sade düz kıyafetlerin bile spor ya da şık, günlük ya da özel gece giyimi havasına bürünmesini sağlıyor.

2012 İlkbahar-Yaz Çorap Modası

Calzedonia’nın tasarımcıları ise 2012 İlkbahar-Yaz Modası için hem romantik hem de sportif şıklığı, ölçülü seksapelle birleştirmenizi öneriyor.

'Retro' esintileri ve romantik detayları içeren çoraplar, jartiyerler ve taytlara küçük çiçek desenleri, puanlar ve belli belirsiz kullanılmış gevşek ağ örgüler, düğümlü örgüler, fiyonklar, danteller ve özel tasarım ağ örgülerle masumane bir imaj moda!

- Hayvan baskıları için pastel renkler ve ilkbahar renkleri kullanılacak.

- Badem, fildişi, kahverengi ve haki gibi doğal renklerle sarı ve mercan gibi canlı renkler tercih edilecek.

- Kot kumaşlar ve doğal soluk renkler, sportif tarzı yansıtan çeşitli taytlar için hafif pamuklu kumaşlar öne çıkacak.

- Dantelle süslenmiş siyah renkte seksi detaylar, ultra ince puanlı çorap moda olacak.

Bacak formunuza göre renk seçimi

Desenle beraber renk de bacakların şeklini etkileyen bir unsurdur. Vanilya rengi çorap, kalın bacaklıların tercih etmemesi gereken bir renk. Arkadan tek çizgiler, sarmal desenler, tüm bacakları güzel gösterir. İnce delikli file çoraplar, kısa bacaklı kadınlarda güzel durur. Ayrıca, kısa bacaklı kadınlar, blok desen olan dizden altı ve üstü ayrı renk veya desenden örülmüş olanları giymemeliler. Bu onların olduklarından daha kısa görünmesine neden olur. Uzun bacaklı kadınlar ise rahat davranabilirler. İstediklerini seçmekte serbestler. 

False