GeriSağlık Babaların sıkça yaptığı hatalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babaların sıkça yaptığı hatalar

Babaların sıkça yaptığı hatalar

Yoğun çalışan babalar çocuklarının her istediklerine “evet” diyorlar.

Yapılan araştırmalar; çocuğun yetiştirilmesinde babanın aktif katılımının, çocuğun güven duygusu kazanmasında, sosyal ve duygusal gelişiminde, cinsel kimliğin kazanılmasında, kısacası tüm gelişiminde etkili olduğunu göstermektedir. Bu kadar önemli bir noktada duran babaların neler hissettiklerini ve nasıl davranmaları gerektiğini Eğitim ve Aile Danışmanı Nurten Aydın’a sorduk.

Erkekler ne zaman kendilerini baba olmaya hazır hissederler?


Çocuk sahibi olunması konusunda eşlerin vereceği ortak karar, hem annelik hem de babalık duygusunun gelişmesi için önemli. Çocuk sahibi olmanın güzellikleri yanında, güçlükleri olduğunu da kabul etmek gerekir. Çocukla birlikte daha kontrollü, daha bağımlı hale gelinmekte. Uykusuz geçecek gecelere hazırlıklı olma, tatil planı yaparken çocuğa göre tercih yapma, arkadaş toplantılarının daha aza indirilmesi gibi, belki kişinin sosyal yaşantısına da etkileyen ve kişisel özgürlük alanını daraltan bir süreç. Babalar bu gibi durumları da göz önüne alarak çocuk sahibi oluyorlarsa, babalık duygusu kazanılmıştır demek doğru olabilir.

Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra baba kendini yalnız kalmış hissedebilir

Annenin hamileliği ile baba, bazen kendisini ikinci plana atılmış hissedebilir. Etraftaki herkes annenin ve bebeğin sağlıklı olması için tüm imkanları seferber ederler. Dünya, nerede ise doğmamış bebeğin üzerine kurulmuştur. Bu durumda babalar bazen, eşlerinden eskisi gibi sevgi ve ilgi göremeyecekleri hissine kapılırlar. Aslında burada yaşanılan, artık hayatın kendileri için ciddi olarak değişmeye başladığı korkusudur.

Toplumun babalıkla ilgili bazı kalıpları, babaların çocukla iletişimini engelliyor

Bu kalıplardan en önemlisi, babanın kendi babasından gördükleridir. Günümüzde bile bu kalıpları yıkarak, anne ile birlikte çocuğun bakımını üstlenen baba sayısı, maalesef oldukça az. Oysa doğduğundan itibaren altının temizlenmesinde, gazının çıkartılmasında, banyosunun yaptırılmasında anneye yardımcı olmak, babanın çocuğu ile kuracağı bir bağın temellerinin atılmasını sağlıyor. Burada yaşanan başka bir endişe de, çocuklarını nasıl yetiştirmeleri gerektiği konusu.

Babalık rolünü benimsemede annenin etkisi büyük

Çocuk sahibi olmaya karar verilip hamilelik süreci başladıktan sonra, annelerin bu sürece babaları da dahil etmeleri, aslında babalar için ısınma turlarıdır. Birlikte gidilen doktor kontrolleri, bebek için yapılacak alışverişlerinin birlikte yapılması bu açıdan önemlidir. Doğum ile birlikte bebeğin bakımında babadan destek alınması, "Sen yapamazsın, aman dikkatli tut" gibi olumsuz uyaranlar kullanılmaması gerekir.

Yoğun çalışan babalar çocuklarının her istediklerine “evet” diyorlar

Çocuğuna yeterli vakti ayıramayan babalar, maalesef çocuklarını maddi imkanlar sunarak, istediklerini sınır koymadan yerine getirerek vicdanlarını rahatlatmak istiyorlar. Durum böyle olunca, bir süre sonra çocuk, eve babası geldiği için değil, ona bir şeyler getirdiği için sevinir duruma geliyor. Bir süre sonra alınan ne olursa olsun, çocukları mutlu etmiyor. Her akşam babası ile baş başa, gerçekten istenerek en az yarım saat geçiren çocuğun, tüm sevgi ihtiyacı karşılanmış olur.

Baba olmak, korkutmak ve ceza vermek değil

Mükemmel baba ve mükemmel çocuk olmak diye bir kavram yoktur. Mükemmel olmak adına kendinizi ve çocuğunuzu yıpratmayın.

• Yüksek başarı beklentisi içinde olmayın.

• Çocukların da güçlü ve zayıf yönlerinin olabileceğini kabul edin. Zayıf taraflarını geliştirmesi için cesaretlendirin.

• Çocuklarının her yaş döneminde farklı özellikler gösterebileceğini unutmayın, kendi doğrularınızı empoze etmeye çalışmayın.

• Sınırlarınızı belirleyin, ancak anlayışsız ve sert olmayın.

• Destek olmak demek ders vermek, hataları ile sürekli uyarmak değil. Çözüm yolları bulmasında destek olmak, yön göstermektir. Sürekli eleştirmeyin. Hayat tecrübesi deneyerek kazanılır, farklılıkları denemesine fırsat verin.

• Bağışlayıcı olun. Kendi eksiklerinizi, kendi yapamadıklarınızı çocuklarınızdan beklemeyin.

• Çocuk yetiştirmek konusunda anne ile ortak bir yol çizmeniz ve eşit sorumluluk almanız gerektiğini unutmayın. İyi polis–kötü polis olmayın.

• Ergenlikte, özellikle çocuğunuzla güç savaşına girmeyin. İstek ve taleplerini, sıkıntılarını anlamaya çalışın. Onların, sizin pencerenizden hayata bakamayacağını bilin. 

False