GeriDoğum Babaların doğuma girmesi doğru mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babaların doğuma girmesi doğru mu?

Babaların doğuma girmesi doğru mu?

Doktorlar ve tıbbi otoriteler ne diyor?

Son zamanlarda özellikle modern zamanlarla beraber ortaya çıkan özel hastaneler ile devlet hastanelerini ve sağlık dünyasını ikiye bölen bir tartışma bu aslında. Kimi “babalar doğuma girsin” derken, kimi doktorlar ve tıbbi otoriteler ise “babaların doğuma girmesini etik bulmadığı” kanısında. Bebek bekleyen aileler de bu yüzden ikilem yaşıyorlar.

Anne adayı, “Eşim beni doğumda gördüğünde acaba cinsel açıdan tekrar arzular mı?” diye sormadan edemiyor kendine. Bir de madalyonun öbür yüzü var tabii. İşin psikolojik ve bilimsel açıklamasını gelin bir de uzmanımız tarafından açıklığa kavuşturalım. Sizler için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Doğum öğretim görevlisi Prof. Dr. Seyfettin Uludağ’a sorduk.

Doktorlar ve Tıbbi Otoriteler Ne Diyor?

Normal doğum eylemi uzun bir süreç ve bu uzun süreçte gebenin psikolojik desteğe, sevgiye, şefkate ihtiyacı var. Doktor ve ebe, tıbbi bakım ve desteği sağlarken buna ek olarak ruhsal destek de sağlanmalıdır. İşte bu noktada aileden birinin özellikle babanın desteğinin daha farklı olduğu düşünülmektedir.

Bu demek değil ki, her baba doğuma girebilir. Doğuma girecek kişi eğitimli olmalı, en azından doğumla ilgili önceden bilgi sahibi olmalı ve doğumda uyulması gereken ameliyat kurallarını bilmelidir. Tüm prosedürler, koşullar babanın doğuma girmesi için sağlansa bile tıbbi girişim esnasında baba dışarı çıkarılmalıdır. Ağrı çekme sürecinde aileden birisinin desteği gerekli olur ama bunun ötesinde doğum yönetiminde babanın ya da ailenin başka ferdinin doğumda olmaması daha iyi olur.

Peki, Babanın Bu Mucizevi Olayı Ölümsüzleştirmesi Etik midir?

Doğan bebeğin resmi çekilebilir tabii ki. Ama doğum süresince o anı kaydetmek, doğum anını resimlemek doğru bir şey değildir. Doktora anne ve çocukla uğraşırken, bir de babayla uğraşma gibi bir külfet getirilmemelidir. Eğitim amaçlı çekilen doğum görüntülerini istisnai olarak değerlendiriyoruz.

Sonuç olarak özetlersek: Babalar doğuma girebilir ama ben sağlıklı bulmuyorum. Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde doktorla görüşüp doğuma girenler var. Ancak herkesin bildiği gibi doğumhane ve ameliyathaneye hasta ve yetkili dışında girilmemesi her zaman için daha sağlıklıdır.

Evet, bu konuyla ilgili sağlık otoriteleri de aileler de ikilimde kalmış durumda. En doğru kararı tabii ki, siz vereceksiniz.

Ne Yapmalı?

Eğer eşiniz doğumda sizin yanınızda olmak istiyorsa bunu doğumdan önce birlikte konuşun ve karar verin. Bu kararı verirken sizin ve babanın bunu neden istediği çok önemli. Babanın bunun bir görevi olduğunu düşündüğü için mi, sadece size güven vermek ve rahatlatmak için mi yoksa doğumda size ve personele yardımcı olabilmek mi? Tüm yönleriyle düşünerek en doğru kararı siz vereceksiniz.

ELİMİ TUT KOCACIĞIM!

False