GeriEtkinlikler Babalar Günü’nün tarihçesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babalar Günü’nün tarihçesi

Babalar Günü’nün tarihçesi

Bu anlamlı günün ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını merak ediyor musunuz?

Her yıl Haziran ayının 3. pazarında bu anlamlı gün, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de “Babalar Günü” adı altında kutlanıyor. Peki, manevi açıdan değeri yadsınamaz olan bu günün ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? İşte, merak edenler için Babalar Günü’nün tarihçesi…

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Wikipedia

False