GeriBebek Sağlığı Baba ve bebek ilişkisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baba ve bebek ilişkisi

Baba ve bebek ilişkisi

Babanın bebek ile iletişimi doğumdan önce başlar.

Babanın bebek ile ilişkisi ve onun üzerindeki etkisi doğumdan önce başlar. Doğumdan sonra ise bu etki biraz daha farklılaşır.

Anne babanın bebeğe karşı istekli ya da isteksiz oluşları, ekonomik ve psikolojik yönlerden de bebeğin dünyaya gelmesine hazır olup olmadıkları, nasıl bir bebek bekledikleri, onunla ilgili hayalleri, ondan beklentileri, cinsiyeti konusunda istekleri gibi konular hamilelikten itibaren davranışlarını ve dolayısıyla bebeğin ilk izlenimlerini, yaşantısını, çevresi ile etkileşimini önemli oranda etkileyecektir.

Bu etki kalıcıdır ve bebeğin yaşantısını biçimlendirir. Bu nedenle, her bebeğin istenen bebek olması için anne babanın kendilerini hazır hissettikleri zaman bebek sahibi olmaları, bebek büyütme başarıları için alabilecekleri ilk ve en önemli önlemdir.

Bebeğin babasıyla ilişkisi

Doğumdan sonra en kısa zamanda babanın da bebekle göz göze olması, bakımına yardım etmesi baba-bebek ilişkisi üzerinde olumlu etki yapar.

Ağlayan bebeği kucakta mırıldanarak gezdirmek, rahatlamasını sağlamak, uyutmak, giyinme- bez değiştirme-banyo konularında anneye yardımcı olmak gibi işler babalara bebekleri ile ilişki kurma fırsatını verecektir.

Ayrıca babanın hamileliğin başından itibaren anneye sağlayacağı psikolojik destek anne-bebek ilişkisini olumlu yönde etkileyecektir.

False