GeriDoğum Baba adayları da gebeliğe hazırlanıyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baba adayları da gebeliğe hazırlanıyor!

Baba adayları da gebeliğe hazırlanıyor!

Planlı gebelik sürecindeyseniz bunlara dikkat!

Baba adaylarının da planlı gebelik süresince dikkat etmesi gereken noktalar var. En az anneler kadar bebeğin sağlığı konusunda etkileri olan babalar da sağlıklı bir beslenme programını uygulamalılar. Diyetisyen Başak Kefeli, gebeliğe hazırlık sürecinde babaların yapması gerekenleri anlattı.

Dünyaya bir bebek getirme isteği kadın ve erkeği heyecanlandıran, hayatlarının akışına yeni bir şekil veren masum bir dilektir. Planlı gebelik sonucu bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde anne adayı tahliller yaptırır, vitamin ve mineral desteklerine başlar. Uykusuna ve kilosuna dikkat eder. Yalnız, burada atlanan ciddi bir gerçek vardır: Anne vücudunu gebeliğe hazırlarken, baba adayı kendi genlerinden parçalar aktararak meydana getireceği bebek için vücudunda hazırlıklara başlamaz!

Babalar da en az anneler kadar bebeğin sağlığında etkili

Bir bebeğin sağlığının temelleri daha anne karnına düşmeden atılır. Yumurtanın döllenmesi esnasında babadan gelen gen parçaları ile annenin gen parçaları birbirine sarılır ve ortaya yeni bir gen sarmalı çıkar. Yani baba, bebeğin sağlığı da dahil olmak üzere tüm özelliklerinde en az anne kadar etkilidir. Gebelik öncesinde ideal ağırlığında olmayan; serum, vitamin ve mineral değerleri yetersiz; kaliteli bir yaşam tarzına sahip olmayan baba adayının sperm kalitesi de bu durumdan etkilenir.

Sperm kalitesi, spermlerin sayısının yeterliliği, yapılarının normalliği ve hareketliliğinin iyi olması ile ölçülür. Erkeğin yaşam tarzı ve beslenme düzeni ise sperm kalitesini doğrudan etkiler. Bu nedenle, baba olmaya hazırlanan erkeğin en az 3 ay önceden yaşam tarzında yapacağı değişiklikler anne adayının yumurtası ile birleşecek spermin daha kaliteli olmasını sağlayacaktır.

Hem anne hem de baba tahlil yaptırmalı

Sağlıklı bir bebeğe sahip olabilmek için gebelik süreci başlamadan en az 3 ay önce, anne ve babaların kan tahlilleri yapılmalı, eksikliği tespit edilen vitaminler ve mineraller takviye edilmeli ve eksik olan aşıları tamamlanmalıdır. Bunun yanı sıra, anne vücudunu gebeliğe hazırlamak ve depolarını doldurmak, baba da daha kaliteli spermler üretebilmek, hastalıklardan arınmak ve sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için yeterli ve dengeli bir diyet programına girmelidir. Sigara, alkol ve bilinçsiz ilaç kullanımı hem anne hem de baba tarafından bırakılmalıdır. Baba adayları sperm kalitesini artırıcı besinler ile desteklenmelidir.

Babaların hamilelik öncesi hazırlıklarında dikkat etmesi gerekenler

İdeal kilo aralığında bulunmalı, BKI 30 üzeri olmamalı.

Bel çevresi 103 cm üzeri olmamalı.

Sağlık muayenesinden geçip gerekli kan tetkiklerini yaptırmalı, tansiyon durumu belirlenmeli.

B12, çinko, folik asit, magnezyum, demir, D vitamini değerlerine göre babanın beslenme programı planlanmalı, gerekirse takviyeleri supleman olarak yapılmalı.

Sigara bırakılmalı.

Uyku saatleri düzenlenmeli. Günlük 7–8 saatlik uyku planı yapılmalı.

Alkol bırakılmalı veya günlük 25 gr üzerinde tüketilmemeli. (25 gr alkol 2 kadeh şaraba eşittir.)

Günlük beslenme programında kalp-damar sağlığı açısından fayda sağlayan besinler bulunmalı; balık, ceviz, üzüm, fındık, badem, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi...

Haftada 450–600 gr balık tüketilmeli.

C vitamini içeren meyveler tüketilmeli.

Tuz tüketimi azaltılmalı veya sodyumu azaltılmış tuz tercih edilmeli.

Haftada 300 gramın üzerinde kırmızı et tüketilmemeli. Kırmızı et tercihi dana eti veya kuzu eti şeklinde olmalı ve mutlaka salata ile birlikte tüketilmeli.

Çay ve kahve tüketimi kontrollü olmalı.

Ekmek tercihi tam buğday, çavdar veya çok tahıllıdan yana kullanılmalı.

Erkeklerin hayatlarında bir dönüm noktası olan babalık, tıpkı annelik gibi ciddiyetle hazırlanılması gereken bir dönemdir. Baba adaylarının sağlıklı, ideal beden ağırlığında, yüksek kan şekeri ya da yüksek kolesterol gibi sağlık problemlerinden arınmış, sigara ve alkol tüketmeden, spor ve diyet programı ile desteklenmiş bir gebeliğe hazırlık programından sonra gebelik dönemine adım atmaları, doğacak bebeğin sağlığı için son derece önemlidir. 

BABALAR EMZİREMEZ AMA...

False