GeriSağlık Ayağınızda şekil bozukluğu mu var?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayağınızda şekil bozukluğu mu var?

Ayağınızda şekil bozukluğu mu var?
Abone Olgoogle-news

En önemli neden yanlış ayakkabı seçimi!

Genetik etkenler, kas hastalıkları, düztabanlık ya da şeker hastalığı gibi faktörler Halluks Valgus denilen ayak şekil bozukluğunun oluşmasına neden oluyor. Bu etkenlerin yanı sıra giyilen topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar da ayakta şekil bozukluğunun oluşum hızını artırıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Sezgin Sarban, sıklıkla görülen ayak şekil bozuklukları ve alınacak önlemler hakkında bilgi veriyor.

Topuklu ve sivri burunlu ayakkabı kullanımı


Topuğu 8-10 cm’den yüksek ve sivri burunlu ayakkabı giymek ayakların en büyük düşmanı. Topuklu ayakkabı ayağın ön kısımlarına büyük yük binmesine neden oluyor. Bir de üzerine ayakkabının sivri burunlu olması parmakları sıkıştırıp üst üste bindiriyor. Bu durumda da başparmak ikinci parmağın üzerine biniyor ve şekil bozukluğu meydana geliyor.

Genetik yatkınlık

Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi ayaktaki şekil bozukluğunda da genler büyük rol oynuyor. Özellikle anne tarafında bu sorunu yaşayan kişiler varsa kişide de bu durumun ortaya çıkması olası.

Düztabanlık

Düztaban kişilerde orta ayakta normalde olması gereken ark düzleşiyor. Bu nedenle zaman içerisinde gelişen kas dengesizliği ayakta şekil bozukluğuna neden olabiliyor.

Kas hastalıkları

Ayakta şekil bozukluğunun oluşumunda kasların büyük önemi bulunuyor. Eğer kişide herhangi bir kas rahatsızlığı varsa kaslarında deformite çok daha kolay oluşuyor. Sonuç olarak da kasların yıpranmış olması parmakların birbirlerinin üzerine çıkmasına neden oluyor.

Diyabet hastalığı

Diyabet (Şeker) hastalığı vücutta bir çok organa etki ediyor. Ayak da diyabet hastalığının zarar verdiği bölgeler arasında yer alıyor. Ayaktaki his kusuruna bağlı olarak yaralar ve parmaklarda şekil bozuklukları oluşabiliyor.

İlerleyen yaş

Yaşın ilerlemesiyle birlikte deformite artıyor ve kaslar elastikiyetini kaybediyor. Hayatı boyunca hiç ayakkabı giymeyen birisinin dahi 60 yaşından sonra ayaklarında şekil bozukluğu oluşabiliyor.

Dans etmek

Dansı meslek grubu olarak seçenler parmak uçlarında uzun süre durdukları için bu bölgede deformiteler meydana geliyor. Özellikle küçüklük çağından itibaren bale yapanların ergenlik döneminde ayaklarında şekil bozuklukları meydana geliyor.

Erken teşhiste ameliyatla tedavi mümkün

Halluks Valgus estetik bir sorun gibi düşünülse de altında ciddi bir sağlık sorunu yatıyor. Eklem tamamen yerinden çıkıyor ve yer değiştiriyor. Bu durum eklem kıkırdağında kayıplara neden olurken ciddi ağrıları da beraberinde getiriyor. Öyle ki tedavi edilmeyen hastaların ilerleyen dönemlerinde yürümesi dahi zorlaşıyor. Erken teşhis, ayakta oluşan şekil bozukluğunun tedavisinde büyük rol oynuyor. Ameliyatla kıkırdaktaki harabiyet gideriliyor. Ancak hastalık ilerlediyse ameliyatla bile düzeltilemeyecek şekil bozukluklarıyla karşılaşılabiliyor.

Ayakta şekil bozukluğunu önleyecek öneriler

1- Ön kısmı geniş topuğu 5 santimi geçmeyen ayakkabıları tercih edin.

2- Eğer ailesel bir yatkınlığınız varsa 15 yaşından itibaren parmak arasına silikon makara takın.

3- Babet tarzı ayakkabıları tercih etmeyin. Ayakkabınız dümdüzse içerisine topuk yükseltici koyun.

4- Genetik yatkınlık durumunda ergenlik dönemindeki çocuğunuzu ortopedi muayenesine götürün.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle