GeriHamilelikte Beslenme Aşurenin emziren annelere büyük faydası!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşurenin emziren annelere büyük faydası!

Aşurenin emziren annelere büyük faydası!

Bitkisel kaynaklı protein içeriğine sahip olan aşure bakın neye iyi geliyor?

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Baş Diyetisyeni Sunay Kütük, aşurenin emziren annelerin yeterli besin öğesi almasını ve bu sayede anne sütünün artmasını sağladığını açıkladı.

Kütük, tamamen bitkisel kaynaklı protein içeriğine sahip aşurenin, emziren annelerin yeterli besin ögelerini almasını sağlayarak, sütünü artırdığını söyledi.

Sunay Kütük, yaptığı açıklamada, birçok faydaları olan aşurenin çeşitli tahıllar, kuru ve yaş meyveler, kuru baklagiller, yağlı tohum çeşitleri içeren zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip olduğunu söyledi.

ZİHİN YORGUNLUĞUNU VE SİNİR BOZUKLUKLARINI GİDERİR

Aşurenin imkanlar dahilinde 7 ile 15 çeşit arasında malzeme ile hazırlanabileceğine dikkati çeken Kütük, başta çocuklar olmak üzere enerji gereksinimi fazla olan bireyler önemli bir besin kaynağı olduğunu vurguladı.

Aşureyi kilo problemi ve kronik hastalığı olan kişilerin, diyetisyenlerinin önerdiği miktarlarda tüketmesi gerektiğini belirten Kütük, "Tahıl, kurubaklagil ve meyveler ile hazırladığımız aşure hayvansal yağ ve kolesterol içermez. Aşurenin içinde bulunan buğday zihin yorgunluğu ve sinir bozukluklarını giderir, aynı zamanda bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Fasülye, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu amino asitler açısından iyi bir dengeleyicidir. Nohut içerdiği potasyum, magnezyum, fosfor ve demir gibi minerallerden zengin iyi bir posa kaynağıdır. Bu nedenle kalp hastaları için yararlı bir tatlı olarak değerlendirilir" şeklinde konuştu.

ANNE SÜTÜNÜN ARTMASINI SAĞLIYOR

Aşurenin içine katılan fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumların omega-3 başta olmak üzere demir, kalsiyum, E ve B vitaminlerini içerdiğine işaret eden Kütük, şöyle devam etti:

"Tamamen bitkisel kaynaklı protein içeriği olan aşure, emziren annelerin yeterli besin ögelerini almasını ve bu sayede de anne sütünün artmasını sağlamaktadır. Aşurenin kendi içeriğinde bulunan malzemelerin yanı sıra üzerini süslemekte kullandığımız portakal, nar gibi meyveler de C vitamini ve antioksidanları içerdiği için kanser önleyici etkiye de sahiptir. Aşurenin 1 porsiyonu besin değeri açısından 350-400 kalori enerjiye sahiptir. Yüksek kaloriye sahip olduğu için dikkatli tüketilmesi gerekmektedir."

AA

HAFTA HAFTA GEBELİK BELİRTİLERİ

False