GeriSağlık Astım ilaçları orucu bozar mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Astım ilaçları orucu bozar mı?

Astım ilaçları orucu bozar mı?

En sık görülen alerjik hastalıklardan astımın, ataklarından korunmak için ramazan ayı boyunca da kullanılan ilaçların düzenli alınması gerektiğine vurgu yapılırken, sprey ve buhar şeklinde kullanılanların oruç bozmadığına dikkat çekiliyor.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay; alerjik hastalıklardan en sık görülenin astım olduğuna dikkat çekerek konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Astım hastalığı olanlarda öksürük önemli bir belirtidir. Balgam koyu kıvamdadır ve çıkarmak zordur. Özellikle astım krizi döneminde bronşlar dar olduğu için balgam çıkarmak zorlaşmaktadır. Oruç döneminde su kaybı fazla olduğu için balgam daha da koyulaşır ve bu nedenle de öksürük krizleri artabilmektedir. Astım hastalığı olanlar öksürük krizleri olduğu dönemde oruç tutmamaları ve öksürük olmadığı dönemlerde de bol su içmeleri faydalı olacaktır.

ASTIM İLAÇLARI VE AŞILAR ORUCU ETKİLER Mİ?

Astım ilaçlarından sprey ve buhar şeklinde kullanılanlar orucu bozmaz, oruç tutan astım hastalarının düzenli olarak kullanmaları gereken sprey tarzında ilaçları varsa kullanmaya devam etmeleri uygundur. Astım hastaları alerji aşısı kullanıyorsa devam ettirmelidir. Alerji aşılarının orucu bozmadığı bilinmektedir. Bu nedenle alerji aşıları kullananlar alerji aşılarını yaptırmaları ve özellikle sabah saatlerinde yaptırmaları daha uygun olacaktır. Çünkü vücudun su miktarı ilerleyen saatlerde azalması nedeniyle alerji aşılarına yan etki riski artacağı için sabah erken saatlerde alerji aşılarının yapılması uygun olacaktır. Alerji aşılarından dilaltı kullanılan veya enjeksiyon tarzında uygulanan aşılar orucu bozmaz. Enjeksiyon tarzındaki aşılar sabah saatlerinde alerji uzmanı tarafından yapılması ve gözlem altında yarım saat tutulması uygun olacaktır. Dilaltı aşılar evde uygulanabildiği için akşam saatlerinde de uygulanabileceği için akşam saatlerinde tercih edilmesi uygun olabilir.

Astım ilaçları orucu bozar mı

ALERJİ TESTLERİ ORUCU BOZAR MI?

Alerji testleri orucu bozmaz. Alerji testi oruç tutarken de yapılabilir. Alerji testinin sabah saatlerinde yapılması daha uygun olacaktır.

SOLUNUM TESTLERİ ORUCU BOZAR MI?

Solunum testleri orucu bozmaz. Bu nedenle oruç tutarken de solunum fonksiyon testleri yapılmasında sakınca yoktur.

SONUÇ OLARAK…

Astım hastalığı olanlar;

 • Astım krizi olduğu dönemde oruç tutulması uygun değildir.
 • Astım hastaları iftar sonrası ve sahurda bol su içmeleri faydalı olur.
 • Astım hastaları reflü yapan gıdalardan uzak durmalıdırlar.
 • Astım hastalığı tedavisinde kullanılan sprey ilaçlar orucu bozmaz.
 • Astım hastalığı için yapılan alerji aşıları orucu bozmaz.
 • Astım hastalığının teşhisi için alerji testleri, solunum fonksiyon testleri orucu bozmaz.
False